2012-11-06

Warto zaplanować w podróży postój w Bolkowie, nad którym wznoszą się ruiny gotyckiego zamku.

Zobacz informacje prkatyczne i więcej zdjęć 

Wzniesienie zamku murowanego pod koniec XIII w. przypisuje się księciu świdnicko-jaworskiemu, Bolkowi I Surowemu (chociaż już jego ojciec Bolesław II zwany Łysym położył podwaliny pod jego budowę). Z tego właśnie okresu pochodzi potężna wieża obronna i zachowana do dziś, przylegająca do niej część budynku mieszkalnego.

Rozbudowę zamku przeprowadził książę Bernard Świdnicki i jego syn Bolko II (II poł. XIV w.). Zamek był wówczas najpotężniejszą warownią Piastów śląskich. Po wygaśnięciu linii świdnicko-jaworskiej Bolków przeszedł w ręce korony czeskiej (koniec XIV w.).

Kolejna rozbudowa miała miejsce w latach 1540-1593. Dodano wówczas m.in. nowe partie murów obronnych w licznymi bastejami.

W 1646 r. zamek zostaje zdobyty i zniszczony przez Szwedów (koniec wojny 30-letniej). W latach 1703 – 1810 właścicielem warowni był Zakon Cystersów z Krzeszowa. Następnie przechodzi w ręce skarbu pruskiego (sekularyzacja dóbr kościelnych) i opuszczony popada w coraz większą ruinę.

Najbardziej charakterystycznym elementem zamku jest jego wieża. Jest to tzw. wieża z dziobem (25 m wysokości), zwana także wieżą głodową, została założona na planie koła o średnicy 12 m., przechodzącym od strony południowo-zachodniej w ostrze (tzw. dziób). Średnica w przyziemiu mierzy 15 m., a grubość murów, które zwężają się ku górze, 4,5m. Jest to prawdopodobnie jedna z dwóch zachowanych wież opatrzonych dziobem wPolsce, (druga pełniąca niegdyś funkcje mieszkalne, obecnie częściowo zrujnowana znajduje się w pobliskim zamku Niesytno) oraz pierwszy przykład takiego założenia. Dziób skierowany w stronę wejścia – miejsca spodziewanego ataku, miał powodować „ześlizgiwanie się” kul armatnich po płaszczyznach wieży. W odróżnieniu od pozostałej części wieży, dziób wykonany jest z ciosów czerwonego i żółtego piaskowca. Pierwotnie wejście do niej znajdowało się na poziomie pierwszego piętra, obecnie zaś stanowi je drewnianykrużganek.

W przyziemiu znajduje się loch głodowy, do którego pierwotnie można było się dostać jedynie z góry (10 m. wysokości). Skazańców zrzucano z góry, zwykle przeżywali oni około tygodnia choć zdarzało się, że zlizując wodę z murów udawało się im utrzymać przy życiu znacznie dłużej.

Obecnie mieści się w zamku Muzeum. Pamiętam, że jeszcze 10 lat temu bilety wejściowe to były stare, pożółkłe małe karteczki rodem z początków PRL. Dziś jest już nieco lepiej pod tym względem.

Polecam ten zamek, a w szczególności oczywiście wejście na wieżę zamkową. Roztacza się z niej cudowny widok. Można z niej dostrzec z łatwością, również znajdujące się ok. 3 km na północ ruiny zamku w Świnach.

Zamek znany jest także z Castel Party, czyli festiwalu gotyckiej, mocnej muzyki rockowej.

Zobacz informacje prkatyczne i więcej zdjęć 

www.tamizpowrotem.com 

  • 8 zamek w bolkowie