Miejsce: Polska - Europa

Polska: ludzie

Polska: ciekawe zdjęcia

Komentarze do miejsca

 • kolumber kolumber (2008-03-13 02:07:17)
  Geografia Polski
  Długość granic Polski wynosi 3511 km, w tym 440 km przypada na granicę morską (linia wybrzeża Morza Bałtyckiego, która nie jest linią granicy państwa, wynosi 770 km). Graniczy z następującymi państwami:

  * od zachodu z Niemcami (467 km),
  * od południa z Czechami (796 km) i Słowacją (541 km),
  * od wschodu z Ukrainą (535 km) i Białorusią (418 km),
  * od północy z Litwą (104 km) i Rosją (obwód kaliningradzki, 210 km).

  Źródło: [7] Mały Rocznik Statystyczny GUS

  Zobacz też: polskie przejścia graniczne

  Polska zajmuje 9. miejsce w Europie pod względem powierzchni oraz 8. pod względem liczby ludności.

  W wymiarze północ-południe Polska rozciąga się na długości 649 km, to jest 5° i 50'. Powoduje to różnicę w długości trwania dnia między północną i południową częścią Polski. Latem na północy dzień jest dłuższy o ponad godzinę niż na południu, zimą – odwrotnie. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość Polski wynosi 689 km, co w mierze kątowej daje 10° 02'. Całkowita rozciągłość Polski (z zachodu na wschód i z południa na północ) wynosi 15°51'.

  Polska leży w strefie czasu środkowoeuropejskiego, jest to czas słoneczny południka 15° przebiegającego m.in. na zachód od Jeleniej Góry, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego oraz na wschód od Szczecina.

  Współrzędne geograficzne skrajnych punktów Polski:

  * 49°00' szer. geogr. N – szczyt Opołonek,
  * 54°50' szer. geogr. N – Jastrzębia Góra[12] w gminie Władysławowo,
  * 14°07' dług. geogr. E – łuk Odry koło Osinowa Dolnego,
  * 24°09' dług. geogr. E – kolano Bugu koło Zosina.

  Geometryczny środek Polski znajduje się w Piątku koło Łęczycy. Najstarszy (1775) obliczony geometryczny środek Europy znajduje się w Suchowoli koło Sokółki, w województwie podlaskim. Natomiast inne podawane niekiedy lokalizacje tego punktu na terenie Polski (np. "koło Torunia", "w pobliżu Warszawy", "na wschód od Łodzi") nie mają żadnej podstawy naukowej. Przez Polskę przebiega również granica pomiędzy kontynentalnym blokiem Europy Wschodniej, a rozczłonkowaną przez morza wewnętrzne Europą Zachodnią.
więcej >>