2012-11-06

Niewątpliwie o dawnej potędze Świdnicy świadczy królująca nad miastem Katedra z najwyższą, bo liczącą 103 m, wieżą na całym Śląsku. Jest to jednocześnie piata co do wielkości wieża w całej Polsce.Dnia 23 marca 2004 r. Papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi Katedry.  

Zobacz informacje praktyczne i więcej zdjęć 

Wznoszenie kościoła pw. Św. Św. Stanisława i Wacława rozpoczęło się w 1330 r. za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Do wnętrza tej monumentalnej gotyckiej budowli prowadzą cztery bogato zdobione portale. Piąty, zwany Bramą Oblubienicy, wiedzie do północnej nawy bocznej. Nad środkowymi portalami znajduje się największe na Śląsku gotyckie okno. W środku świątyni możemy podziwiać bezcennyołtarz Maryjny z 1492 r. – wzorowany był bowiem na słynnym ołtarzu Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Niewątpliwie – jak wspomniałem – kościół słynie przede wszystkim z najwyższej na Śląsku wieży. W kronikach jako jej budowniczego wymienia się murarza i kamieniarza Petera Zehina. Tragiczną datą w dziejach świątyni był 1532 r. Wówczas to wójt świdnicki Franz Glogisch wraz z synem wszedł na wieżę i lekkomyślnie odpalił działko stojące na niej. Znajdujące się w lufie szmaty płonąc opadły na gontowy dach kaplicy kramarzy i spowodowaływielki pożar. Zawaliło się wówczas m.in. sklepienie nawy środkowej, część fasady oraz uległo spaleniu większość ołtarzy, dziewięć dzwonów i dwa zegary. Za swój lekkomyślny czyn wójt został w okrutnie ukarany. Mimo, że skrył się przed gniewem świdniczan w Nysie, został tam odnaleziony i zabity przez mieszczan pałkami. W 1535 r. fasadę i sklepienie odbudowano, jednak to ostatnie obniżono o około 6 m. Prace te kosztowały 30 000 guldenów.

W 1561 r. kościół parafialny przeszedł w ręce ewangelików i stał się główną świątynią ewangelicką w mieście. Dnia 3 czerwca 1583 r. starszy dzwonnik Paul Faber z Davidem Stollem z Lutomi, który potrafił robić zegary słoneczne, postanowili taki umieścić na zachodniej ścianie wieży. Kazali się wciągać w drewnianej skrzyni, zanim jednak jeszcze osiągnęli połowę jej wysokości pękła lina. Obydwaj nieszczęśnicy ponieśli śmierć na miejscu. W tym samym roku 15 września Świdnica przeżyła trzęsienie ziemi.

Polecam uwzględnić Katedrę świdnicką na trasie zwiedzania, tym bardziej, że spod Kościoła Pokoju można bardzo fajnym spacerkiem się tam dostać. Przy okazji warto porównać monumentalną Katedrę z dużo mniejszym Kościołem Pokoju.

Szkoda tylko, że nie można wejść na wieżę. Z tego co się dowiedziałem, było to możliwe tylko 15 kwietnia 2012 r. kiedy to dla świdniczan udostępniono całą Katedrę do zwiedzania.

Zobacz informacje praktyczne i więcej zdjęć 

www.tamizpowrotem.com 

  • 3 katedra w swidnicy