2012-11-06

Kolorowe jeziorka będące pozostałością po kopalniach łupków siarkowych bardzo trudno odnaleźć w lasach niedaleko Marciszowa.

Zobacz informacje prkatyczne i więcej zdjęć 

Do 1925 r. funkcjonowała wytwórnia kwasu siarkowego. Kopalnie „Nadzieja”, „Nowe szczęście” i „Gustaw” założono jeszcze w XVIII w. Po zaprzestaniu wydobycia pozostały po niech spore wyrobiska, które z czasem wypełniły się wodą.

Pierwsze na trasie przez las i nieco pod górę, znajduje się Purpurowe Jeziorko (560 m n.p.m.). Jest ono największe i chyba także najpiękniejsze ze wszystkich. W stromych ścianach można dostrzec wejścia do dawnych sztolni. Woda ma nieco brązowawy kolor, ponieważ jest tutaj duże stężenie żelaza.

Podczas pamiętnej powodzi w 1997 r. wody z jeziorka znalazły drogę i zalały pobliskie Wieściszowice czyniąc duże straty w wiosce.

Kolejne po pokonaniu około 15 minutowej trasy przez las jest Błękitne Jeziorko. Tworzą je wody o zabarwieniu szmaragdowym (duża zawartość miedzi). Na kopcu ziemnym odnajdujemy dwa słupy graniczne kopalń z wyrytymi nazwami „Neues Gluck” oraz „Hoffnung” i datę 1805 r.

Ostatni na trasie jest Zielony Stawek. Jest niewielki i skryty pośród drzew, a w porze letniej wysycha.

Polecam jako wspaniały spacer przez las. Dodatkowe atrakcje to niesamowite kolory jeziorek.

Zobacz informacje prkatyczne i więcej zdjęć 

www.tamizpowrotem.com 

  • 5 purpurowe jeziorko