Ładuję...

kolumber.pl


Jaworzyna Śląska - Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu 2012-11-06

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej to zdecydowanie coś więcej niż tylko skansen ze starymi lokomotywami. Można tutaj bowiem znaleźć także inne „zabytki”.

Zobacz informacje praktyczne i zdjęcia  

Zacznę jednak od tego, że ta zabytkowa parowozownia to przede wszystkim ponad 50 lokomotyw i 50 wagonów. Do tego także żurawie kolejowe i pług odśnieżny.

Najcenniejszym eksponatem muzeum jest pruska lokomotywa z 1921 r. Jest to jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Zwiedzający znajdą w Jaworzynie także m.in. jedną z dwóch ocalałych lokomotyw ciągnących kiedyś Orient Express oraz  parowóz z 1889 r., który „zagrał” w filmie „Lalka”. To pod jego koła miał się rzucić zrozpaczony Stanisław Wokulski.

Mnie zainteresowała szczególnie hala parowozowni, gdzie znajduje się stylizowana stacja retro oraz kilka zabytkowych, starych tabliczek.

Chętni mogą także spróbować swych sił … na drezynie. Jest ona udostępniona dla zwiedzających i można się kawałek nią przejechać. Oczywiście napęd własny !

To co jednak najbardziej zaskakujące to fakt, że to w Jaworzynie Śląskiej znajduje się jeden z największych zbiorów motocykli Harley-Davidson. Modele z lat 1924-1978 są odrestaurowane i sprawne technicznie.

W dwóch zabytkowych wagonach została udostępniona wystawa o roli kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej.

Prawdziwą „perełką” jest natomiast znajdujący się w Muzeum komputer ODRA z 1974 r.

Podsumowując polecam wyprawę do Muzeum w Jaworzynie Śląskiej, chociaż – nie wiem dlaczego – ja jakiegoś specjalnego klimatu tam nie poczułem. Chociaż doceniam atmosferę w hali odwzorowanej na stary dworzec.

Wolę wciąż Karsznice niedaleko Zduńskiej Woli, gdzie jest się pozostawionym samemu sobie, twarzą w twarz ze starymi lokomotywami.

Zobacz informacje praktyczne i zdjęcia  

www.tamizpowrotem.com