Niedaleko Forli, w Dovia di Predappio urodził się w 1883 roku inny słynny Włoch. Nie zapisał się w historii najlepiej. Przed I wojną światową był socjalistą i redaktorem naczelnym gazety Avanti. Po wojnie aktywnie działał w środowiskach kombatanckich i założył organizację Fasci Italiani di Combattimento, którą w 1921 roku przekształcił w Narodową Partię Faszystowską (Partito Nazionale Fascista). Rok później zorganizował słynny "marsz na Rzym" i z rąk króla Wiktora Emanuela III uzyskał tekę premiera, co otworzyło mu drogę do ponad 20-letniej dyktatury. Mowa oczywiście o Benito Mussolinim. Ale Forli to nie tylko on. Stąd pochodzili także i inni sławni Włosi - choćby XV-wieczny malarz Melozzo da Forli, renesansowy historyk Flavio Biondo, żyjący w XVI i XVII wieku lekarze Geronimo Mercuriali i Giovanni Battista Morgagni, XVIII-wieczny kompozytor i wiolonczelista Giovanni Battista Cirri czy działacz ruchu "risorgimento" i późniejszy polityk Aurelio Saffi.
Sama miejscowość Forli jest stolicą rolniczej prowincji Forli-Cesena w regionie Emilia Romagna. Osadnictwo na tych terenach sięga epoki paleolitu, o czym świadczą archeologiczne znaleziska w niedalekim Monte Poggiolo. Założycielami Forli byli jednak Rzymianie. Niektórzy historycy uważają, że stało się to około 188 roku p.n.e. za sprawą konsula Gajusza Liwiusza Salinatora, inni sądzą, że stało się to dopiero w czasach Juliusza Cezara. Miasto zostało ulokowane przy starożytnej Via Aemilia, a jego obecna nazwa jest skrótem od łacińskiej nazwy Forum Livii. Po upadku cesarstwa na Zachodzie, Forli zostało włączone w granice królestwa Ostrogotów, później przez ponad 150 lat (do roku 751) podlegało władzy Bizancjum, wchodząc w skład Egzarchatu Rawenny. W roku 757 jako część donacji frankońskiego władcy Pepina Krótkiego, znalazło się w granicach Państwa Kościelnego. Pod koniec następnego stulecia, w roku 889, mieszkańcy odsunęli od władzy biskupów i ustanowili niezależną republikę. W XII i XIII wieku, w okresie rywalizacji i walk Świętego Cesarstwa Rzymskiego z papiestwem Forli wspierało procesarskie stronnictwo gibelinów. Gdy przewagę uzyskało ostatecznie propapieskie stronnictwo gwelfów miasto jeszcze przez długi czas opierało się przywróceniu bezpośredniej władzy papieskiej. Było rządzone przez kolejnych kondotierów, a następnie, w latach 1302-1480 przez rodzinę Ordelaffich. Waśnie i walki pomiędzy frakcjami tego rodu wykorzystał papież Sykstus IV - władzę w Forli objął jego krewny Gerolamo Riario, żonaty z Katarzyną Sforzą. Prowadził on jednak własną, niezależną politykę. W roku 1488 miasto zostało zdobyte przez Viscontich, a następnie w 1499 roku przez Cezarego Borgię, po którego śmierci papież przejął w Forli bezpośrednią władzę. W roku 1796 wojska rewolucyjnej Francji zajęły Forli. W latach 1820-1830 oraz w okresie Wiosny Ludów doszło w mieście do kilkukrotnych zamieszek, swoją działalność prowadzili też tu Karbonariusze, a późniejszy ruch zjednoczeniowy (risorgimento) cieszył się dużym poparciem. Po roku 1861 Forli weszło w skład zjednoczonego Królestwa Włoch. Wielu mieszkańców miasta brało udział w I wojnie światowej, za co zostało ono odznaczone złotym medalem. W czasie kolejnej wojny Forli doznało pewnych zniszczeń, lecz wkrótce po zakończeniu działań nastąpiła szybka odbudowa i rozwój gospodarczy.
W Forli miałem okazję być kilkakrotnie służbowo w latach 1997-1998, gdyż na peryferiach tego miasta miał siedzibę jeden z naszych największych włoskich partnerów handlowych. Niestety, z reguły do miasta przyjeżdżaliśmy wieczorem, a cały następny dzień zajmowały spotkania i rozmowy u klienta, po których wracaliśmy do Alzate Brianza. Stąd też, faktycznie nie znam Forli i nie mam stamtąd żadnych zdjęć. Tylko raz, późnym popołudniem udało mi się pobieżnie zwiedzić położone w centrum miasta opactwo San Mercuriale, pochodzące z XII wieku i zbudowane w stylu lombardzko-romańskim. W kościele duże wrażenie robi piękna rozeta nad głównym portalem przedstawiająca Objawienie Pańskie i pokłon Trzech Króli, przypisywana nieznanemu z nazwiska artyście z Ferrary. Stojąca obok świątyni 75-metrowa dzwonnica jest zaliczana do najwyższych tego typu budowli we Włoszech. Innych zabytków Forli nie udało mi się zobaczyć.
A ponieważ z Forli nie mam własnych zdjęć do zamieszczenia zapraszam zainteresowanych tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=z2815oUNbGY