Ładuję...

kolumber.pl


Krótki pobyt w mieście ŁodziManufaktura 2019-07-20

Centrum Handlowe „Manufaktura” zostało otwarte w 2006 roku na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego (1833-1900). Inicjatorem powstania „Manufaktury” był Cyprian Kosiński, mieszkający w Szwajcarii biznesmen o łódzkim rodowodzie, który wykorzystując swe kontakty na Zachodzie sprowadził do miasta kapitał (ok. 270 mln euro) z Grupy Rotschilda i w ten sposób doprowadził do budowy „Manufaktury”.
Otwarcie nastąpiło po pięciu latach opracowywania projektu i prawie czterech latach renowacji. Powierzchnia całego centrum wynosi 27 ha (w tym 9 ha powierzchni po modernizacji i 9,5 ha powierzchni użytkowej nowo wybudowanej).

Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego - jednego z największych fabrykantów łódzkich. Parcele zakupił Poznański w 1871 roku po zachodniej stronie „Nowego Miasta”, wzdłuż ulicy Ogrodowej. Do końca XIX wieku powstał blisko 30-hektarowy kompleks, na którym znajdowały się tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników. Produkcja w fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy, więc nie można jej uznać sensu-stricto za manufakturę.

Kompleks "Manufaktura" stanowi niewątpliwie atrakcję turystyczną, której nie powinno się pominąć odwiedzając Łódź.