Ładuję...

kolumber.pl


Krótki pobyt w mieście ŁodziSpacer po Piotrkowskiej 2019-07-20

Kilka dni temu musiałem pojechać do Łodzi, by załatwić sprawę w tutejszym ZUS-ie. Nie miałem zbyt wiele czasu, by zapoznać się dokładniej z miastem, ale udało mi się przespacerować po Piotrkowskiej i „zaliczyć” znane centrum handlowe „Manufaktura”. A zatem, zapraszam do Łodzi. Na początek - na ulicę Piotrkowską.

Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, biegnąca z północy na południe w linii prostej od Placu Wolności do Placu Niepodległości. Od samego początku stanowiła ona oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji. Piotrkowska podupadła znacznie po II wojnie światowej. Po 1990 roku została poddana stopniowemu remontowi i zamieniona w deptak, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby zlokalizowane w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź.

Szczegółowe informacje o historii ulicy można znaleźć bez trudu w internecie na przykład na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Piotrkowska_w_Łodzi

Ulica Piotrkowska obecna jest też w wierszach poetów, zwłaszcza pochodzącego z Łodzi Juliana Tuwima.