Podróż Nowa Zelandia - nasze tam i z powrotem w 2 tygodnie Cz.2 - 14.02.2017 – dzień 4 czyli jaskiniowo



Noc spędzamy na prawdziwej nowozelandzkiej farmie. Klucze do domku (4 sypialnie, łazienka, pralnia, kuchnia + produkty na poranne śniadanie) gospodyni zostawiła nam pod wycieraczką

Jest to najbardziej klimatyczne miejsce jakie widzieliśmy – wszystkie gniazdka ebonitowe, na kanapach narzuty.

A rano, jeszcze przed śniadaniem córka zbiega z pagórka, żeby zdążyć na karmienie świnek, koni, krówek i lamy.

Tu mała uwaga na temat odpadów w kraju Kiwi. Jeśli myślisz, że sortując śmieci i zbierając PETy jesteś „Eco”, to informuję, że daleko Ci do mieszkańców NZ, którzy albo są mistrzami recyklingu, albo też nie mają serca wyrzucać czegoś, co jeszcze „przydasię”

Dla przykładu - blacha falista najpierw będzie stanowiła pokrycie dachu, potem (jak już nie będzie szczelna) pójdzie na ściany szopy, jeszcze później to będzie kawał płotu, a na końcu (ale tego wcale nie jestem pewny!) wycięta w serduszko i pomalowana wyląduje na trawniku jako ozdobnik. Widzieliśmy dziesiątki przykładów nadawania drugiego życia przedmiotom, które z pozoru już do niczego się na nadają.

Jesteś posiadaczem starej ciężarówki, ale nie masz gdzie mieszkać? Parę desek, gwoździe, spawarka, jakieś stare okno i VOILA! A może nie masz gdzie przenocować rodziny i/lub turystów? Przygotuj zestaw sprzętu mniej więcej jak wyżej i ciesz się efektem.

Klapki w niemodnym w tym sezonie kolorze? Powieś na płocie. Może komuś się przydadzą, albo chociaż zmienią kolor od słońca! Nie jestem pewien czy to tak samo działa z obuwiem bardziej zimowym, ale - sądząc po mijanych płotach - chyba tak…

Nie miałem w planie Waitomo Glowworm Caves, bo wcześniej czytałem recenzje i poza oczywistymi typu „WOW” zaskakująco dużo było takich „nie opłacało się jak za takie pieniądze”.

Tymczasem po zmianach planu mamy cały poranek do zagospodarowania – kupujemy więc jakiś Mega Upgrade Combo Family Ticket – wychodzi całkiem przyzwoicie za pakiet Waitomo + Aranui. Jedyny kłopot jest taki, że są wolne miejsca za 2 godziny. Zdążymy do Mangapohue Natural Bridge, ale do wodospadu Marokopa już nie.

Mangapohue jest naturalnym tunelem wyrzeźbionym w skale przez rzekę. Niestety – jedyne zdjęcia jakie mamy są robione w deszczu.

Jaskinia Aranui – szata naciekowa piękna – dość podobna zresztą do naszej Niedźwiedziej w Kletnie

Natomiast Waitomo jest jedyne w swoim rodzaju. Sklepienie jaskini zasiedlają skupiska muchówki, która delikatnie świecąc na niebiesko wabi drobne owady w swoje lepkie nici.

Początek nie jest zachęcający  - zaczynamy od zejścia do podziemnych korytarzy i wydaje się, że jest tu zdecydowanie więcej ludzi niż powinno być. Grupy przechodzą między poszczególnymi salami słuchając przewodniczki/ka opowiadającego o historii i biologii miejsca, ale ponieważ dzieli je czasem 5-10 metrów, to wzajemnie sobie przeszkadzają.

Potem schodzimy jeszcze niżej do łodzi, którymi wpływa się do głębszych komór jaskini, gdzie żyje muchówka.

I tu los się do nas uśmiecha… Nasza grupa nie mieści się do podstawionej łodzi. Musimy czekać na następną.

Mamy dodatkowe kilka minut w trakcie których oczy przyzwyczajają się do mroku i tak – to nie złudzenie – dostrzegamy niebieskie punkciki już tam gdzie teraz  stoimy. Co prawda jest ich mało, a i mrok nie jest zupełny, ale dzięki tej dodatkowej przerwie lepiej będziemy wszystko widzieli potem.

Płyniemy w kompletnych ciemnościach i w zupełnej ciszy, a nad nami na podobieństwo gwiazd na ciemnym niebie ale dużo bardziej gęste wyrastają błękitne „gwiazdozbiory”..

Zdjęć nie wolno robić, więc wklejam takie z folderu.

Wszystko to trąci magią, ale trwa parę minut i już wysiadamy z łodzi. Mimo to, według mnie punkt absolutnie obowiązkowy!

  • P2140865
  • 20170213 200031
  • 102 0118
  • 102 0124
  • 20170214 091846
  • 102 0123
  • 102 0121
  • P2120437
  • P2120438
  • P2140877
  • 102 0130
  • 102 0157
  • 102 0164
  • P2140904
  • Waitomo