Ładuję...

kolumber.pl


Poznań - Dni ArchitekturyOkrąglak

Kolejny obiekt to Okrąglak, przez wiele lat pełniący funkcję domu towarowego. 

Symbol poznańskiego modernizmu, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta. Zaprojektowany przez prof. Marka Leykama został wybudowany na miejscu przedwojennego Banku Cukrownictwa, u zbiegu ulic 27 Grudnia oraz Mielżyńskiego. Uroczyste otwarcie Domu Towarowego 'Okrąglak' nastąpiło w dniu 29 stycznia 1955 roku.

W czasach, gdy nie było centrów handlowych, Okrąglak pełnił rolę takiego centrum, było w nim prawie wszystko, na każdym pietrze inny rodzaj towarów: było piętro z obuwiem,  sprzętem AGD i RTV, materiałami, odzieżą i nie pamiętam czym jeszcze. 

Pamiętam, że zawsze lubiłam tam chodzić, podobał mi się jego wygląd zewnętrzny, klatka schodowa, wielką frajdą był przejazd jedną z trzech wind obsługiwanych przez pana windziarza. Niestety w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Okrąglak ( a właściewie jego właściciel) gdzieś się pogubili w rzeczywistości i rola handlowa  budynku upadła. Zmienił się właściciel i po kilku latach remontu Okrąglak został biurowcem, czego wielu poznaniaków ciągle żałuje. 

 trochę historii: Okrąglak