Ładuję...

kolumber.pl


Poznań - Dni ArchitekturyArena

jesienią, w ramach Poznańskich Dni Architektury można było zwiedzić w Poznaniu kilka obiektów. Mnie udało sie zapisać na zwiedzanie Hali Widowiskowo Sportowej Arena oraz Okrąglaka.

Pierwszy raz byłam w Arenie, jeszcze w szkole średniej, na koncercie angielskiego  zespołu MUD. W połowie lat siedemdziesiąych koncert zagranicznego zespołu to było dopiero przeżycie. Później byłam w hali na wielu imprezach, głównie były to koncerty. Dzisiaj również chętnie chadzam na imprezy odbywające się właśnie tam, dlatego bardzo się ucieszyłam na możliwość zwiedzenia obiektu. Przewodnik oprowadzał nas po zakamarkach hali, opowiadał różne fakty i ciekawostki z historii, dla wszystkich największym przeżyciem była możliwość obejrzenia księgi gości - to już kilka opasłych ksiąg, ze zdjęciami występujących artystów i sportowców.

 

Wg Wiki:  

Decyzję o budowie hali widowiskowo-sportowej Prezydium Rady Narodowej m. Poznania podjęło w 1969 roku. Pierwotnie planowano zbudować większy obiekt (na kilkanaście tysięcy osób) i umieścić go na terenach Cytadeli . Formę bryły ostatecznie przesądziły przesłanki ekonomiczne, z których wynikało, że optymalną figurą geometryczną jest koło, a stereometryczną — bryła stanowiąca czaszę lub wycinek kuli. Halę budowano przez 23 miesiące: od lipca 1972 do 28 czerwca 1974 według projektu Jerzego Turzenieckiego.

Zasadniczy element funkcjonalny budynku stanowi arena o powierzchni 1625 m² i średnicy 44,5 m okolona pasem komunikacyjnym (3 m) i widownią. Widownia była planowana na 4088 miejsc: 3920 miejsc stałych, 99 miejsc w loży prasowej i 69 miejsc w loży honorowej. Możliwe było dostawienie 2600 miejsc na płycie areny.

Obciążenia poszczególnych elementów liczono na komputerze Mińsk 22 w poznańskim Zakładzie Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. 

Obiekt wyposażono także w specjalne urządzenia: ruchomą kabinę jezdną centralnej rampy świetlnej, umożliwiając jej obsługę oraz składany ekran umieszczony w zapadni (24 m na 15 m). Obydwa rozwiązania były niekonwencjonalne i zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego.

 Kształt hali to odwrócony spodek.  Dach kopuły pokryty jest blachą aluminiową. Arena jest dostosowana do organizowania imprez sportowych, koncertów, przedstawień i seansów filmowych. Pod trybunami znajdują się bufet, kawiarnia, szatnie i garderoby, sauna, sala do rozgrzewki i zaplecze sanitarne.