Amir Chakhmag Complex to niewątpliwie jeden z symboli Yazdu. Wybudowany został w 15 wieku przez Jalal-Amir-al-Din-Chakhmag, gubernatora prowincji, za panowania Timurydów. Trzypiętrowa ażurowa konstrukcja składa się z symetrycznych nisz, które na pierwszym i drugim piętrze są symetryczne wzg.trzonu budowli, z którego wzdłuż największej bogato ozdobionej płytkami w kolorze niebieskim wnęki na pierwszym piętrze, wyrastają smukłe wieże minaretów, zwieńczone 2 kulami. Trzecie piętro złożone jest z 3 nisz. Budowla jest pewnego rodzaju teatrem. W miesiącu muharram odbywają się tu przedstawienia poświęcone męczeńskiej śmierci trzeciego imama Hosseina, syna Alego i Fatimy a wnuka Mahometa, pod Karbalą. Jest to święto Aszura, bardzo ważne dla szyitow na całym świecie.
Przechodzimy przez plac. Zatrzymujemy się przy fontannach. Postacie 3 nosiwodów symbolizują dostępność do wody dla każdego bez względu na pochodzenie i stan portfela. Na ulicach i placu są kraniki z wodą. Podobno jest to woda zdatna do picia. Mijają nas ludzie, wszystkie kobiety w czarnych burkach, jest inaczej niż w Shiraz. Tam dominowały krótkie płaszczyki i jeansy, tutaj jest tak jakby wszyscy przywdziali żałobę. Gołym okiem widać, że Yazd jest bardziej konserwatywny, chociaż islam dotarł tu później niż do Chuzestanu.
Wspaniałe ponad 45 metrowe (różne źródła podają 47 lub 48) minarety Meczetu Piątkowego zdominowały stare miasto. Monumentalna budowla ma wyłożony płytkami jeden z najwyższych w Iranie portal wejściowy, otoczony przez 2 minarety ozdobione 15 wiecznym kufickim cytatem z Koranu. Oszałamiające zdobienia, zwłaszcza w kopule i mihrabie oraz wzory nad zachodnim wejściem na dziedziniec sprawiają, że meczet jest przepiękny. Pod kopułą znajdują się ułożone z niebieskich podłużnych płytek, przez wielu kojarzone ze swastyką wzory , symbolizujące nieskończoność, ponadczasowość, narodziny i śmierć, pochodzące od Ariów budujących obiekty w Iranie w 15 wieku pne. W islamie, w języku arabskim, istnieją dwa określenia meczetu : masdżid czyli tam gdzie oddaje się cześć Bogu i dżami czyli miejsce gdzie gromadzą się muzułmanie na piątkową modlitwę. Każdy dom modlitwy, niezależnie od rozmiarów, może służyć jako masdżid. Natomiast dżami to meczet piątkowy. Zgromadzeni wierni nie tylko modlą się, ale słuchają też piątkowego kazania wygłaszanego przez chatiba. Chutba, piątkowe kazanie zawiera nie tylko treści religijne, ale i komentuje sytuację bieżącą. Spełnia więc nie tylko funkcję religijną, ale i polityczną. Pewnie dlatego muzułmanie mieszkający poza krajami islamskimi chcą mieć zagwarantowane prawo budowy meczetu tam gdzie mieszkają, bo stanowi on miejsce jednoczące społeczność, a więc bardzo symbolicznie ważne. Meczet Piątkowy to największy i główny meczet w mieście. Po dziedzińcu meczetu przechadza się mężczyzna w czarnym turbanie i zielonym szalu, to rzadszy widok niż spotkanie muzułmanina w białym turbanie. Kolor turbanu oznacza bowiem, że pochodzi on z rodu uprzywilejowanego, zaś szal to symbol odbycia pielgrzymki do ważnego dla muzułmanów miejsca. I nie musi to być Mekka, ale np. Karbala.