Podróż Wszystko już było czyli u źródeł cywilizacji. Yazd - w królestwie wież. - W świecie religii



2016-01-25

14 listopada 2015 - sobota - dzień siódmy.

Rano dowiadujemy się o zamachach w Paryżu. Smutno. 

Dzień wstaje słoneczny, choć jest dość chłodno. Odkrywam, że chusty i szale, które musimy nosić, a które do tej pory nie stały się ulubioną częścią, nie tylko mojej, garderoby i w każdej możliwej sytuacji dozwolonej prawnie, czym prędzej je zdejmujemy, sprawdzają się tu bardzo dobrze. Rankiem, zazwyczaj chłodnym, chronią głowę przed zimnem, w południe zaś przed ostrym, mimo listopada, słońcem. Dziś zaczniemy zwiedzanie miasta od peryferii, ale jakże ciekawych. Pojedziemy do miejsca, gdzie znajdują się Wieże Milczenia, przybytki, które wybudowano, aby spełnić ostatni obowiązek wzg. bliźniego.

             Aby sprawić, że dusza jego zazna spokoju czyli pochować go. Ale w funkcjonującej od 3 wieku prawie oficjalnie religii nie można było zwłok ani spalić ani pogrzebać. Wyznawcy Ahura Mazdy, bo tak nazywa się bóg czczony przez zoroastrian oddają cześć 4 żywiołom: ziemi, powietrzu, ogniowi i wodzie. Żaden z nich nie może zostać zbrukany. Kiedy człowiek był na pograniczu życia i śmierci, był bardzo stary lub ciężko chory, przywożono go poza miasto, gdzie w asyście kapłanów oczekiwał na ducha śmierci. Myto go i ubierano w białą szatę. Specjalne psy, zwane czterookimi, bo nad oczami miały białe plamki, wpuszczane były do pomieszczenia w którym znajdował się oczekujący na śmierć i jeśli pies patrzył na niego tzn. że śmierć jeszcze nie nadeszła, jeśli zaś uciekał wzrokiem od twarzy człowieka, to znaczyło, że w pomieszczeniu znajdowal się Duch Śmierci i  człowiek już nie żył.  Psy stwierdzały zgon również w inny sposób, na piersiach uznanego za zmarłego kładziono kawałek chleba nasączonego oliwą i powierzano instynktowi psów stwierdzenie zgonu. Jeśli pies zjadał chleb, to znaczyło, że już nie żyje. Zwłoki transportowano na wzgórze i składano w niezadaszonej wieży. Z czasem nadlatywały sępy i inne drapieżne ptaki, które oczyszczały  kości, a te zsypywały się przez sito do wykopanego dołu. Towarzyszący zwłokom kapłan, bacznie przyglądal się, które oko straci zmarły najpierw. Jeśli pierwszym wydziobanym było oko prawe, to dusza wędrowała do nieba, jeśli lewe, to będzie potępiona. 

      Oglądamy wieże z otworami w centralnej części zadaszenia, to świątynie czcicieli ognia. Ogień traktowano jak jeden z 4 świętych elementów przyrody, ale sam w sobie nie był przedmiotem kultu. Czczono boga Ahura Mazdę. Ogień zaś uważano za łącznik między światem ludzkim a boskim. 

Po emocjonującym poranku pełnym wrażeń związanych z religią znacznie starszą od do tej pory znanych, jedziemy do zoroastriańskiej świątyni. Świątynie te nazywa się świątyniami ognia. W ich centralnych punktach nieprzerwanie pali się ogień. Zoroastrianie czczą ogień uznając w nim najczystszy i najdoskonalszy twór Ahura Mazdy, bo ogień jak wcześniej zaznaczyłam, nie jest Bogiem, ale jego symbolem. Wyznawcy Ahura Mazdy wyznaczają biało odzianych kapłanów, którzy podtrzymują ogień. Im dłużej się on pali, tym jego świętość jest większa. Ognia nigdy nie gasi się i pali się on od momentu wybudowania świątyni.

               Zoroastryzm jest monoteistyczną religią opartą na wierze w Ahura Mazdę, którego prorokiem jest Zaratustra żyjący najprawdopodobniej około 1000 r. p.n.e. (dokładnych dat nikt nie zna). Jego życie jest stawiane za wzór wyznawcom. To przewodnik, taki jak Mahomet dla muzułmanów i Chrystus dla chrześcijan. Jest to jedna z najstarszych religii monoteistycznych. Jej wyznawcą spośrod znanych osób był Freddy Mercury. Wg niektórych religioznawców, teologie chrześcijańska i islamska czerpią pełnymi garściami z zoroastryzmu. Ojczyzną zoroastryzmu jest Iran. To właśnie tutaj narodziła się ta religia i tu znajdują się najważniejsze jej świątynie. Kraj, w nazwie którego jest „Islamic Republic of Iran”, licząc od Cyrusa do 7 wieku, nie był państwem islamskim. Islam przybył wraz z najazdem Arabów. Obecnie jest religią dominującą, ale historia i tradycja Iranu jest powiązana z zoroastrianizmem. Religia zbudowana jest na zasadzie przeciwności, tak jak w chrześcijaństwie. Ahura Mazda to Pan Mądrości, a jego przeciwieństwem jest Angra Mainju czyli Zły Duch. A u nas? Anioły i diabły, walka dobra ze złem. W chrześcijaństwie Bóg występuje w 3 osobach - Trójca święta, Ahura Mazda wraz z sześcioma "świetlistymi istotami" tworzy "Świętą Siódemkę". Istoty te to zbiór cech, które posiada sam Ahura Mazda i które są wskazaniem drogi życiowej dla wyznawców. Tu "Święta Siódemka", a w chrześcijaństwie 7 grzechów głównych. Bóg stworzył świat w 7 dni, a Ahura Mazda? Oczywiście, że w tydzień. A kiedy uznał, że wszystko zadziała, zaatakował jego dzieło Angra Mainju. Co się stało? Wyjałowił żyzne gleby i powstały pustynie, zmienił charakter wód opływających Iran i uczynił je słonymi, skaził rośliny, zwierzęta i ludzi i wszystko co żywe zaczęło chorować i umierać. I tak będzie dopóki Ahura Mazda nie zstąpi na ziemię, aby na nowo zaprowadzić porządek. A u nas? Gdy nadejdzie Królestwo Boże. A gdy Bóg zstąpi na ziemię to zmartwychwstaną pogrzebani i odbędzie się sąd ostateczny, dobrzy do nieba, źli do piekła, a ci dający nadzieję do czyśćca. I to nie jest wykładnia chrześcijańskiej doktryny, ale założenia zoroastrianizmu. Jest jeszcze i mowa o odkupicielu, który narodzi się z dziewicy. Sporo tu podobieństw z islamem. Dla wszystkich 3 religii wspólna jest idea szczęśliwości wszelkiej po życiu doczesnym, oczywiście bogobojnie przeżytym, w raju. W islamskim szyiźmie 12 imam nie umarł, a ukrył się, podobnie jak Zaratustra, który zanurzył się w jeziorze. Czy to przypadek, że wszystkie religie powstały na tym terenie? Czy to naprawdę bóg stworzył człowieka czy może warstwa najbardziej wpływowych ludzi roszczących sobie prawo do decydowania o losach innych wymyśliła boga, aby chronić własne interesy?

W świątyni rzeczywiście pali się ogień. Umieszczony za grubą szybą sprawia, że nie można zrobić zdjęcia, przynajmniej ja tego nie potrafię.  

  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd
  • Yazd - Świątynia Ognia
  • Yazd
  • Yazd- Świątynia Ognia