13 listopada 2016 piątek - dzień szósty.
Nieopodal Persepolis znajduje się perska dolina królów, być może wzorowana na egipskiej. Miejsce nazywa się Naqsz- e Rustam, co można przetłumaczyć jako " obraz mitycznego bohatera". Cztery groby należące do królów z dynastii Achemenidów są wykute w skale na znacznej wysokości nad ziemią. Ich elewacje w kształcie krzyża zdobią płaskorzeżby i symbol zoroastryzmu - Faravahar kojarzony z bogiem Ahura Mazdą. Na pionowym klifie znajdują się wejścia do komór zawierających kiedyś sarkofagi ze zwłokami królów Dariusza II, Artakserksesa I, Dariusza I Wielkiego i jego syna, Kserksesa. Poniżej grobowców, splądrowanych w starożytności, umieszczono naskalne reliefy wykonane w czasach Sasanidów i sławiące ich zwycięstwa nad Rzymianami.
Naprzeciw pionowej skały znajduje się budynek zbudowany z cegieł dość dziwnej konstrukcji i o dość zagadkowym przeznaczeniu. Być może była to świątynia zoroastryjska, ale nie ognia, bo jest zadaszona. Obecnie uważa się, że to może był królewski grobowiec z czasów Achemenidów.
Miejsce jest wyjątkowo urokliwe. Panuje tu cisza i spokój. Nawet turyści wyciszają się i urzeczeni patrzą na skały delektując się wspaniałą sztuką. Rzeźbiarski kunszt nasuwa pytanie: czy rzeczywiście znano wtedy tylko narzędzia proste? W jaki sposób wykuto tak wysoko i tak precyzyjnie komnaty grobowe?
Wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Nie ma wsród grobowców grobowca założyciela Imperium, Cyrusa II Wielkiego. Aby go odwiedzić musimy pojechać do Pasargad, starszej od Persepolis stolicy państwa perskiego.