Największą atrakcją Chocimia jest zamek - forteca, skąd roztacza się przepiękna panorama na Dniestr. Zarówno Chocim, jak i twierdza mają historię zbliżoną do innych miejsc na Podolu i Wołyniu. Choć Chocim leży na historycznej Bukowinie to ziemie te też przechodziły z rąk do rąk i częstym zagrożeniem byli tu Turcy. Miasto miało wielu właścicieli. Należało do Księstwa Halickiego, Halicko - Wołyńskiego, Mołdawskiego, odbita przez hetmana Jana Tarnowskiego, zagarnięte przez Turcję z rąk której na krótko zostało wyrwane przez hetmanów Chodkiewicza i Sahajdacznego. Zdobywali je Dymitr Wiśniowiecki i Bohdan Chmielnicki z kozakami.
Obecnie zamek zbudowany na nieregularnym planie to muzeum z 5 basztami i gotyckim pałacem książęcym z kaplicą. Forteca osadzona jest na stromym wysokim południowym brzegu Dniestru. Wysokich grubych murów broni od strony szeroko rozlanej rzeki rumowisko skalne będące dodatkowym zabezpieczeniem przed atakami zza rzeki, a od pozostałych stron potężne obwarowania ziemne. Częściowo zrekonstruowane elementy twierdzy, kamienna brama obwarowań na zewnątrz i bastion północno-wschodni zewnętrznych wałów, wieża bramna z mostem oraz resztki wałów ziemnych, fos i bastion zewnętrznych fortyfikacji świadczą o potędze zamku. Urzeka piękna zewnętrzna architektura kaplicy zamkowej, a także rekonstruowany pałac i baszta komendancka. W roku 2007 budowla została zaliczona do "siedmiu cudów Ukrainy". Nie dziwi więc spora grupa artystów - malarzy, którzy przyjechali do twierdzy w poszukiwaniu plenerów.
Twierdzę nazwaną Okopami św. Trójcy zbudował przeciw Turkom Stanisław Jan Jabłonowski hetman wielki koronny za panowania króla Jana III. Budową kierował Marcin Kątski generał artyleryi koronnej - tablicę o takiej treści można zobaczyć na murach zrujnowanej bramy w miejscowości Okop Góry Świętej Trójcy.