Zatrzymaliśmy się na chwilę w Stopnicy, żeby obejrzeć gotycki kamienny kościół. Zabytek wygląda wręcz jak "nowy", byl w dużej części zniszczony w czasie wojny. Dookoła koscioła lapidarium - w nim bardzo siekawe przyklady starych kamienyych rzeźb. Ciężko uwierzyć, że ten kościół jest rówieśnikiem naszej lwowskiej katedry! We Lwowie gotyk praktycznie się nie zachował, tym bardziej interesujące jest dla nas zwiedzanie zabytków gotyckich. Kościół ma nietypową, 2-nawową konstrukcję - gotyk nadwiślański (po środku kościola stoją filary podtrzymujące sklepienia, wyglądają jak kamienne drzewa). Niestety wnętrze było zamknęte.
Co ciekawe, cmentarz w Stopnicy (na którym nie byliśmy) jest jednym z najstarszych cmentarzy zamiejskich w Polsce - został założony w 1786 r. (dokładnie w tym samym roku powstał Cmentarz Łyczakowski we Lwowie!)
W XI i XII wieku prawdopodobnie istniał tutaj warowny gród. Pierwsze wzmianki o Stopnicy, zwanej wówczas Stobnicą, pochodzą z XII wieku. W 1362 r. król Kazimierz Wielki nadał Stopnicy prawa miejskie, średzkie. Na rozkaz króla, w mieście wybudowano szpital, obronny zamek, murowany, gotycki kościół, w miejsce dawnego drewnianego. Był to jeden z kościołów pokutnych, które król wzniósł jako zadośćuczynienie za zabójstwo Marcina Baryczki. Świątynia została niemal całkowicie zniszczona (w 80%) podczas walk w 1944 r. Zrekonstruowano ją w latach powojennych.