Użytkownik martajesionowska

martajesionowska

Ostatnie podróże martajesionowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komentarze

 1. lmichorowski
  lmichorowski (07.10.2009 23:23)
  Dziękuję, Marto, za ciekawą relację przybliżającą zwyczaje i obrzędy wyznawców judaizmu. Przydałoby się może nieco więcej zdjęć. Chciałbym kiedyś przeżyć takie święta w Erec Israel. Miałem wprawdzie już okazję być w tym pięknym kraju i to nawet dwa tygodnie, ale z racji tego, że była to podróż służbowa większość czasu musiałem spędzić w Tel Avivie przy obsłudze stoiska naszej firmy na targach międzynarodowych. Na szczęście soboty były wolne, co umożliwiło nam zorganizowanie dwóch wycieczek: do Jerozolimy i Betlejem oraz do Galilei. Było fajnie, ale były to podróże po żelaznych szlakach chrześcijańskich pielgrzymek (Bazylika Narodzenia, Góra Oliwna, Via Dolorosa, Bazylika Grobu Pańskiego, Góra Tabor, Yardenit, Kafarnaum, Tabgha i Kana Galilejska). Z racji tego, że odbywały się w szabat nie było możliwe pospacerowanie po Mea Szearim, czy zwiedzenie Yad Vashem, tak więc cały bogaty świat żydowski był niejako w tle. Pewien obraz współczesnego, ale raczej świeckiego Izraela dawały wieczorne spacery po ulicach Tel Avivu i krótki wypad na koncert Borisa Gammera w klubie jazzowym w Jerozolimie. Ale obiecałem sobie, że do Izraela jeszcze na pewno wrócę. Aha, jeszce jedno. W relacji Twojej dostrzegłem dwa drobne błędy: pierwszy do zauważone już przez inne osoby niepotrzebne użycie apostrofu w tytule (Dobrego Roku dla wszystkich = Szana towa le kulam). Drugi - to pomyłka przy objaśnieniu znaczenia słów "Rosz Haszana". To znaczy rzeczywiście "głowa", ale nie miesiąca lecz roku (po hebrajsku "rosz" to głowa a "szana" to rok, miesiąc po hebrajsku to "chodesz". Serdecznie pozdrawiam. Lehitraot ulai ba arec!
 2. dino
  dino (22.09.2009 23:15)
  Marto - błąd jest dlatego, że użyłaś apostrofu w nazwie podróży. Jeśli sama nie dasz rady poprawić to zgłoś naszym kochanym Kolumberkom :)


  Żałuję, bo się wpisałem pod podróżą, ale po kliknięciu w guzik niestety się nie dopisało. Przeredaguj delikatnie tekst wstawiając po dwa Entery, aby były wyraźne akapity....


  Pozdrawiam :)
 3. yrec61
  yrec61 (22.09.2009 17:40)
  witam i dziękuję za + na objazd izraela:))
  jest chyba jakiś błąd na twojej wycieczce, bo czytałem już rano i nie można zagłosować ani dodać komentarza.
  sprawdzałem z 2 komputerow i jest to samo - zgłoś do admina pewnie coś poradzi:)
  pozdrawiam:)