Ajax Loader Ładuję ...

 • 2 +

PolskaWnętrze kościoła św. Marii Magdaleny w Cz...

Miejsce: Czarnków, Wielkopolskie, Polska, Europa

 • Wnętrze kościoła św. Marii Magdaleny w Czarnkowie
 • Czarnków - miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz wiejskiej gminy Czarnków. Miasto położone jest nad rzeką Noteć, na skraju Puszczy Noteckiej. Czarnków położony jest na wzgórzach morenowych, dlatego teren wokół niego bywa nazywany Szwajcarią Czarnkowską.
  Kościół św. Marii Magdaleny, jeden z cenniejszych zabytków regionu. Jego usytuowanie wskazuje na wpływy brandenburskie. Kościół powstał zapewne na początku XII w. Obecna budowla pochodzi z lat 1570-1580, przebudowana w XVII w. i w drugiej połowie XVIII w. Jest to budynek jednonawowy, orientalny, z dwoma bocznymi kaplicami i wysoka wieża nakrytą wysmukłym dachem ostrosłupowym.

  Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z XVIII i XIX w. rzeźby i obrazy, rokokowa ambona i chrzcielnica z XVIII w., ołtarze boczne a w nich cenne obrazy z polowy XVII w. malarstwa cechowego. Do naw przylegają kaplice zamknięte pięknymi XVII w. kratami ozdobionymi herbem Czarnkowskich - Nałecz.
  Bardzo cennym zabytkiem rzemiosła artystycznego jest trumna Adama Sędziwoja Czarnkowskiego.

Zaloguj się, aby skomentować to zdjęcie

Komentarze

 1. luciola1951
  luciola1951 (22.11.2012 8:33) +1 + -
  Witaj Ted. Podoba mi sie ta kolorystyka.
tedesse

tedesse

Tadeusz Rzepka
Punkty: 5545