Ładuję...

kolumber.pl


 • 5 +

Nikozja-Selimiye Camii...

Podróż: Na Wyspie Afrodyty - częś ...
Miejsce: Nikozja, Cypr, Europa

 • Nikozja-Selimiye Camii
 • Jest to jeden ze wspanialszych meczetów na miejscu świątyni bizantyńskiej i chrześcijańskiej bazyliki Mądrości Bożej. Początkowo w miejscu tym znajdowała się świątynia rzymsko-katolicka – Katedra Ayia Sofia. Obecnie nosi nazwę od imienia sułtana Selima II, który zdobył Cypr.

Zaloguj się, aby skomentować to zdjęcie

Komentarze

 1. achernar51 (30.03.2019 1:35) +1 + -
  Oczywiście, że symetrii zachowań, o której piszesz brak, ale czy nie warto zastanowić się nad tym dlaczego? I czy, rzeczywiście wszystko to tylko polityka? Pozdrawiam. :)
 2. jolrop
  jolrop (18.03.2019 18:57) +1 + -
  Oczywiście kordobański Wielki Meczet wybudowali Arabowie, a nie Turcy Osmańscy co może sugerować poprzedni mój komentarz. Ale z wyznawcami islamu wszędzie było, i jest tak samo.
 3. jolrop
  jolrop (18.03.2019 18:52) +1 + -
  Wszędzie gdzie dotarło imperium osmańskie kościoły zamieniano na meczety dobudowując minarety i umieszczając mihraby i mimbary. Mezquitę wybudowano na miejscu wizygockiego kościoła, ale kiedy chciano po rekonkwiście zburzyć ją i na jej gruzach wybudować katedrę zaoponował nie kto inny jak chrześcijański król Hiszpanii Karol V wypowiadając znane wszystkim wielbicielom muzułmańskiej architektury słowa " zburzyliście coś wyjątkowego, aby zbudować coś co można zobaczyć wszędzie". Podobno te słowa sprawiły, że zachowano las kolumn podziwianych do dziś. A reszta? Reszta to polityka i nie warto moim zdaniem zastanawiać się nad symetrią zachowań, bo ich brak.
 4. achernar51 (09.03.2019 14:10) +2 + -
  Takie zamiany kościołów na meczety były w dawnych wiekach na porządku dziennym. Dlatego dziwi mnie podejście muzułmanów do podobnych (ale odwrotnych) przypadków. W andaluzyjskiej Kordobie np. protestowali oni przeciwko umieszczeniu w Mezquicie światyni chrześcijańskiej, ale już np. "przeróbka" stambulskiej Hagia Sofii na meczet jakoś ich nie oburza...
jolrop

jolrop

Jola
Punkty: 91033