Ładuję...

kolumber.pl


  • 3 +

Casa Lleó i Morera...

Podróż: 7. Wzdłuż Zatoki Biskajsk ...
Miejsce: Barcelona, Hiszpania, Europa

  • Casa Lleó i Morera
  • Casa Lleó i Morera to kamienica zbudowana w latach 1902–1906. Jest to dzieło mistrza modernizmu hiszpańskiego, architekta Lluísa Domènecha i Montanera, genialnego twórcy architektonicznych arcydzieł miasta.
    W 1902 r.właścicielka kamienicy Francesca Morera Ortiz zleciła przebudowę nieruchomości z nadzieją, że wykorzysta ją na główną rezydencję. Niestety nie doczekała zakończenia inwestycji, zmarła w 1904 r., pozostawiając synowi Albertwi Lleó i Morera nadzorowanie zakończenia projektu.
    W renowacji kamienicy uczestniczył zespół najbardziej uznanych artystów i rzemieślników, którzy współpracowali przy projektowaniu fasady i wnętrz. 20.06.1906 r. budynek otrzymał nagrodę dla najpiękniejszego budynku roku ufundowaną przez Radę Miasta Barcelony. Asymetryczna struktura zajmuje róg skrzyżowania Paseo de Gracia z Consell de Cent. Domènech i Montaner zainstalował ukośnie trzy galerie na całej wysokości domu. Zaprojektował wspaniałą i bogato zdobioną kopułę na szczycie budynku, tworzy ona iluzję symetrii z różnych punktów widokowych. Na każdym końcu centralnej galerii każdego piętra umieścił 2 duże okna z imponującymi marmurowymi kolumnami. Balkony są szersze na pierwszym piętrze i zaokrąglone na drugim. Ozdoby z kutego żelaza i okazałe kamienne wizerunki inspirowane są imionami rodziny, lwami i kwiatami morwy. Wystrój ten obejmuje w unikalne postacie wyrzeźbione na balkonach pierwszego piętra przez Eusebio Arnau. Cztery kobiety przedstawiają różne przedmioty, będące hołdem dla innowacyjnych technologii charakteryzujących początek 20 w; to fotografia, elektryczność, fonograf i telefon.
    Casa Lleó i Morera pozostawała w rękach rodziny Lleó i Morera do 1943 r.

Zaloguj się, aby skomentować to zdjęcie

jolrop

jolrop

Jola
Punkty: 94358