- 4
Secesyjna Kamienica.
Podróż: Kamienice Olsztyna
Miejsce:
Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie , Polska, Europa
-
- Rozwój śródmieścia nastąpił szybko na przełomie wieków XIX i XX. Impulsem ku temu było uruchomienie w 1872 pierwszego połączenia kolejowego, a potem następnych. Dawna szutrowa droga do Barczewa stała się jedną z głównych ulic prowadzących w kierunku nowo wybudowanego dworca kolejowego. Po postawieniu przy niej w 1901 roku pomnika cesarza Wilhelma I, ulicę przemianowano w 1904 z Wartenburgerstrasse (ulica Barczewska) na Kaiserstrasse (Cesarska). Ulicę wybrukowano, otoczono lipowo-akacjowym szpalerem, a po uruchomieniu w Olsztynie w 1907 roku przewozów tramwajowych, poprowadzono po niej linię w kierunku dworca.
Powstające przy tej reprezentacyjnej ulicy budynki również zachowywały ten sam charakter. Dobrym przykładem jest wybudowana około 1910 roku secesyjna kamienica nosząca obecnie nr 18. W roku 1914 jako właściciel budynku wymieniany jest pracownik kolei (kierowca lokomotywy) Gustav Jurckschat. Po jego śmierci od 1927 roku właścicielką była Luisa Jurkschat (wdowa po nim).
W budynku znajdowała się również siedziba Olsztyńskiej Izby Handlowej i Przemysłowej, a jedno z mieszkań zajmował wraz z rodziną jej wieloletni szef Kurt Schauen. Ponadto w mieszkaniach przeznaczonych na wynajem w okresie międzywojennym mieszkali: Anton Wagner (właściciel sąsiedniej kamienicy), dekorator Franz Link, Paul Berg (handlarz wyrobów tytoniowych) czy Otto Burgard (przedstawiciel firmy Henkel & Co). Inne mieszkania zajmowali urzędnicy, nauczycielka, lokalni kupcy, pracownicy kolei. Na parterze mieścił się sklep z kawą „Thomas & Garst”.
Budynek przetrwał II wojnę światową, przeszedł na własność Skarbu Państwa i urządzono w nim mieszkania kwaterunkowe. Funkcje mieszkalno-usługowe pełni do chwili obecnej.