- 7
Kościół - Kazimierzówka.
Podróż: Gdzieś Tam w Polsce cz. II ...
Miejsce:
Lublin, Lubelskie , Polska, Europa
-
- Kazimierzówka kościół parafialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Jego Budowę rozpoczęto w roku 1987. Posiada charakterystyczną neoromańską bryłę. Wybudowano go, wykorzystując drewniane elementy wyposażenia, stojącego tu wcześniej XVIII - wiecznego kościółka. Do dziś zachowały się z niego dwa ołtarze drewniane, ambona, organy piszczałkowe. Parafia w Kazimierzówce została erygowana 14 listopada 1947 r. przez ówczesnego bp. lubelskiego ks. Stefana Wyszyńskiego. Proboszczem parafii jest ks. Józef Swatowski.
... wykorzystuję dialog Edyty Smus z Andrzejem Wiśnioch z kontynuacji cyklu wspomnień o miejscach, które pozostają w pamięci i sercach świdniczan:
AW: Ciekawa jest historia powstania kościoła w Kazimierzówce. Początki wiążą się z założonym przed wojną, na terenie dzisiejszej parafii szpitalem św. Kazimierza. Była to filia szpitala dziecięcego w Lublinie. Przy szpitalu znajdowała się kaplica, kierowana przez siostry św. Wincentego a Paulo. W kaplicy gromadzili się na modlitwie mieszkańcy okolicznych wsi. Kilkanaście lat przed II wojną światową, czyniono starania o budowę kościoła i powstanie parafii. W 1937 roku postawiono drewniany kościół, zakupiony w parafii św. Michała w Lublinie. Dopiero po wojnie, w 1947 roku ordynariusz lubelski Stefan Wyszyński, powołał do życia nową parafię. Pierwszym administratorem nowo utworzonej parafii został ks. Mieczysław Michalski.
ES: Zanim ten drewniany kościół trafił do Kazimierzówki, „wędrował” po Lubelszczyźnie.
AW: W XVIII w wybudowano w Pawłowie świątynię parafialną. Następnie ten drewniany kościółek został rozebrany i przeniesiony do Lublina na Bronowice (tu gdzie obecnie jest kościół pw. św. Michała Archanioła). Z chwilą rozpoczęcia budowy na Bronowicach murowanego kościoła parafialnego, kościółek został ponownie rozebrany i przeniesiony, tym razem do Kazimierzówki, gdzie przez kilka lat służył wiernym. Rzadko zdarzało się w historii, aby kilkakrotnie rozbierano i przenoszono kościół.
ES: Obecny wygląd kościół zawdzięcza pracom budowlanym, które ukończono w 1992 roku. Przedsięwzięcie zrealizował ks. Eugeniusz Kościółko. Świątynia ma trzy ołtarze drewniane. Ołtarz główny jest zbudowany w stylu późnobarokowym z XVIII w. z obrazem MB Częstochowskiej. Boczny ołtarz po lewej stronie – z figurą Serca Pana Jezusa, rokokowy z II poł. XVIII w. Ołtarz prawy – z figurą Matki Bożej w stylu regencyjnym z I poł. XVIII w. Zabytkowa jest także ambona z XVIII w.