- 3
Stoi na stacji lokomotywa...
Podróż: Gdzieś Tam w Polsce cz. II ...
Miejsce:
Skarżysko-Kamienna, Świętokrzyskie , Polska, Europa
-
- Przyjeżdżający pociągami do Skarżyska-Kamiennej po wyjściu z dworca kolejowego natkną się na pierwszą atrakcję miasta. Jest nią ustawiony na dworcowym placu pięknie odnowiony, zabytkowy parowóz. Parowóz wraz z tenderem tworzy unikatowy, miły dla oczy eksponat. Tender był z serii 33D48 lub
27D48, jego całkowita długość to 9130mm, średnica kół 1000mm, masa pustego tendera 27,9Mg, masa w stanie służbowym 77,9Mg, pojemność skrzyni wodnej 33m3, ładunek węgla wynosił 17Mg.
Parowóz typu Pt47 został zbudowany w 1948 r. W 2011 r. przyjechał do Skarżyska-Kamiennej ze stacji Kraków - Płaszów. Po remoncie w tutejszej lokomotywowni ustawiono go na kawałku toru w obecnym miejscu.
Zdezelowany parowóz po długich staraniach gmina dostała w darze od spółki PKP Cargo. Z Krakowa sprowadził, wyremontował go pasjonat kolei, Rafał Osiewicz. Pt-47 z numerem 13 wyprodukowano w 1948 roku w Chrzanowie. Przez pewien czas lokomotywa jeździła w skarżyskim taborze. To potężna maszyna, wykorzystywana do prowadzenia pociągów pospiesznych. Gotowa do drogi ważyła nawet 160 ton, jej długość to 25 metrów. Największe koła mają 185 centymetrów średnicy. Jak powiedział nam Rafał Osiewicz, ta, która stanęła na dworcowym placu, wygląda tak, jak wyjechała z fabryki.
– Ten model wyszedł z użytku w 1988 roku, prowadziłem Pt-47 ostatni skład międzynarodowego pociągu Karpaty, relacji Warna – Bukareszt – Warszawa – wspomina radny Adolf Walkowiak, emerytowany maszynista.
Okazją do odsłonięcia oryginalnego zabytku techniki była tradycyjna pielgrzymka kolejarzy przebywająca w mieście 22 kwietnia 2012 r. Lokomotywa jest eksponatem Muzeum Orła Białego. Skarżyskiej placówce przekazała ją firma PKP Cargo SA.
Informacje w oparciu o Wikipedię i propozycję treści "zbyszekf60", Mateusz Bolechowski.