Wykorzystujemy pliki cookie, aby dostosować serwis do Twoich potrzeb. Możesz nie wyrazić zgody przez ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły >
zamknij
-
-
- To najważniejsza biblioteka naukowa na Śląsku Cieszyńskim. Zorganizowana w 1994 roku Książnica Cieszyńska zgromadziła ponad 130 tys. woluminów: rękopisów, starodruków oraz wydawnictw współczesnych. Najcenniejszymi drukowanymi polonikami są tu Biblia Leopolity (wyd. w 1561 r.) i Biblia Brzeska (wyd. w 1563 r.). Przechowuje się tu także miniaturowy (4 cm x 5 cm) modlitewnik księżnej Elżbiety Lukrecji - ostatniej przedstawicielki Piastów cieszyńskich.
Książnica Cieszyńska mieści się w dawnej kamienicy barona Jerzego Bludowskiego (1655-1730). W 1719 r. Bludowski przebudował dom z XV wieku, który kiedyś zajmowali jezuici, a do swej rezydencji włączył stojący na tyłach działki dom rodziny Pilutków. W nim zaś w połowie XVII w. przez dekadę działała mennica książęca, od której pochodzi nazwa ulicy Menniczej, przechodzącej przez Plac Teatralny. W 1902 r. kolejni właściciele kamienicy - Scholtisowie - ozdobili jej fasadę w stylu neorokokowym.