2009-12-05

Podróż Karkonosze II - Karpacz - 2005r

Typ: Album z opisami
Rano właściciel pensjonatu ze Szklarskiej zawozi mnie Jeleniej Góry, skąd PKS przyjeżdżam do Karpacza. Pada deszcz i jest zimno. Szuka noclegu, trwało to ze 3 godziny, miałem pecha, kończył się wyścig kolarski. Znalazłem w FWP – lichy pokoik, ale z wyżywieniem. Po zakwaterowaniu ruszam zwiedzać Karpacz. Odwiedzam Karczmę Śląską i oryginalną rosyjską Aurorę. Szybko wracam deszcz nadaj pada.
  • Karczma Śląska w Karpaczu
Rano idę do wyciągu na Kopę, piękna pogoda. Dochodzę do Śląskiego Domu, następnie kieruje się na niebieski szlak do Pecu. Szlak Sourka przez „Obri dul" z Pecu pod Snieżkę. Szlak ten należy do najtrudniejszych szlaków w  Karkonoszach, zaczyna w Pecu pod Śnieżką po niebieskim szlaku w kierunku kapliczki, gdzie miniemy drogę na dolną stację kolejki linowej na Śnieżkę, następnie centrum informacji Karkonoskiego Parku Narodowego, kilka górskich chałup i pomnik Kavina. Przepiękne widoki roślinności, potoków / kaskady Upy /  i skał. Pec pod Sněžkou znany jest nie tylko jako punkt wyjściowy na najwyższą górę Republiki Czeskiej - Śnieżkę, ale także jako aktywny ośrodek górski zarówno w lecie jak i w zimie. Po krótkim zwiedzeniu i wracam szlakiem zielonym i żółtym w kierunku pośredniej stacji kolejki na Śnieżkę. Na Śnieżce – 1603m. – najwyższy szczyt Karkonoszy, bardzo dużo turystów polskich i czeskich, piękna słoneczna pogoda. Ze Śnieżki piękny widok tłumu ludzi idących różnymi szlakami na Śnieżkę. Ruszam czerwonym szlakiem  przez Spaloną Strażnicę w kierunku Słonecznika – 1420m. Po drodze piękny widok Małego Stawu i Schr. Samotnia, potem Wielki Staw, Słoneczniki. W prawo żółty i  Pielgrzymy - 1204m. Następnie przez Polanę do Świątyni Wang. Świątynię Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Zabytek wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Obok świątyni cmentarz.    
  • Orbi Dul - w drodze do Pecu
  • Kaskady Upy - potok ze Śnieżki do Pecu
  • Pec miasteczko u podnóża Śnieżki
  • Widok szlaków ze Śnieżki
  • Widać Mały Staw i Schronisko Samotnia
Autobusem jadę do Sobieszowa. teraz czerwonym szlakiem do Zamku Chojnik. Zamek budowano od 1353r do 1364r na zlecenie  księcia świdnicko - jaworskiego Bolka II Małego. Niezdobyta twierdza padła jedna w wyniku uderzenia pioruna, który strawił cały zamek. Zamku nigdy nie odbudowano.  Ruiny od  stuleci przyciągają jednak turystów. Dla ich wygody w 1822 roku powstała na zamku gospoda, oraz punkt wynajmu przewodników i tragarzy lektyk. Od 1860 roku działa tu schronisko turystyczne, urządzone w przebudowanej w stylu neogotyckim północnej bastei. Obecnie zamek jest muzeum. Zwykle w letnie weekendy odbywają się tam pokazy walk rycerskich oraz średniowiecznego życia. Po zwiedzeniu Zamku zielonym szlakiem przez Przełęcz Różyckiego, do Wodospadu Podgórnej. Dalej przez Borowice do Karpacza
  • Wieża Zamku Chojnik - ruiny z XIIIw
O godzinie 7 wyjście do wyciągu na Kopę. Mgła i wiatr idę niebieskim z Śląskiego Domu do Lucni Bouda – ledwo widać szlak. Widać na 20m dobrze, że widać tyczki, po torfowisku idę po kładkach drewnianych. Im bliżej Spinelowego Młyna warunki pogodowe coraz lepsze. W barze wypijam piwo - Stella Artois. Wyjątkowe warunki klimatyczne oraz piękno górskiej przyrody są przyczyną ogromnej popularności tego miasta wśród turystów krajowych i zagranicznych. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Czechach. Szeroka oferta wypoczynku sportowego to są główne powody najbardziej i najczęściej wyszukiwanego ośrodku w Czeskiej Republice. Szerokie możliwości uprawiania dużej ilości różnorodnych sportów oraz aktywnego wypoczynku są głównymi powodami, dla których Szpindlowy Młyn jest miejscem odwiedzanym przez cały rok. Do godzinie wracam przez Przełęcz Karkonoską – 1198m żółtym szlakiem. Podziwiam ośrodki wczasowe po stronie czeskiej. Zielonym szlakiem – Śnieżka pod Reglami idę do Karpacza.
  • Centrum Spindlovego Mlyna
  • Czeskie zabudowania na Przełęczy Karkonoskiej
Do Szerokiego Mostu na zielony przez Budniki na żółty do Skalnego Stołu – 1285m. teraz niebieskim przez Czoło – 1275m na Przełęcz Okraj. Położona na wysokości 1046m. pomiędzy Karkonoszami i Grzbietem Lasockim na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Na przełęczy przejście graniczne do Czech. Przy schronisku węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Możliwość dojazdu samochodem i parkowania. Po Posiłku i zrobieniu zdjęć, powrót czerwonym w kierunku Średniej Kopy do Schroniska Jelenka. Kupiłem sobie piwko czeskie i powrót do Sowiej Przełęczy. Po drodze do Szerokiego Mostu znów kikuty drzew. 
  • Przejście graniczne na Przełęczy Okraj
Niebieskim szlakiem przez Świątynię Wang, Myśliwski Domek do Schroniska Samotnia. Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Schronisko leży nad brzegiem Małego Stawu w dnie polodowcowego kotła. Schronisko jest obiektem zabytkowym zbudowane zostało z budy pasterskiej.  Piękna ściana Kotła Małego Stawu, widoki wokół Schroniska im. Siemaszki. Zdjęcia Schroniska Samotnia, Strzecha Akademicka ze szlaku na Równię pod Śnieżką – przepiękne. Schronisko Strzecha Akademicka - drugie, co do wielkości schronisko w polskich Karkonoszach. Przy schronisku główny w tym rejonie węzeł szlaków letnich i zimowych.  Zimą łąka na Złotówce jest dobrym polem narciarskim. Przy schronisku wyciąg orczykowy i nartostrada „Złotówka”. Obecny hotelowy gmach ukończono w 1907r. Używana do dziś nazwa „Strzecha Akademicka” powstała w pierwszych latach po II wojnie światowej, kiedy obiekt był własnością studentów wyższych uczelni krakowskich. Po krótkich pobytach w obu schroniskach idę w kierunku Śląskiego Domu. Znów krótki postój, a teraz w Jar Łomniczki – czerwony szlak. Szlak robi się nieco trudniejszy. Bardziej męczący fragment przy Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór wynagradzają cudowne widoki na Wodospad i Jar Łomniczki, zbocze Śnieżki i na Równię Pod Śnieżką. Turystów też trochę więcej - tutaj mijam ludzi, którzy idą do Cmentarza Ofiar Gór, jednak nadal idzie się przyjemnie. Schr. Nad Łomnicką – z 1890r, dalej Stocznia Orlinek. i Restauracja Chata Gór. 
  • Schronisko Samotnia widok ze Schroniska Strzecha Akademicka
  • Szlak w Jarze Łomniczki
  • Kocioł Łomniczki - Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór
Dzisiaj spacer do Western City – Ścięgny. Położone między Karpaczem a Ścięgnami pozwala odwiedzającym na przeniesienie się do czasów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na terenie 5ha znajduje się 12 drewnianych budynków: "Chata Traperska", "Biuro Szeryfa" z więzieniem, "Sklep Kolonialny", "Bank", "Kuźnia", "Saloon", w tym są trzy restauracje. Można zobaczyć prawdziwego szeryfa, także można być świadkiem widowiska "Napad na bank" lub "Najazd Indian". Dotarłem do City przez Kozi Grzbiet. Po trzech godzinach wracam do Karpacza. Odwiedzam karczmę „ U baców „ – golonka po góralsku i piwo,  następnie Bar Jaskowa – oryginalny. W Karpaczu zwiedzam i podziwiam wodospad i zaporę. Dziki Wodospad – to uroczy zakątek położony w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy. Spadająca z kilkumetrowej wysokości zimna górska woda, rozpryskując się na kamieniach zapewnia ochłodę w upalne, letnie dni. Zapora na Łomnicy – obiekt powstał na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i związanych z nimi powodzi. Zapora tworzy niewielki zbiornik wodny, w którym gromadzą się odłamki skał toczonych przez górski potok - Łomnicę. Korona zapory ma 105m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.
  • Western City -Ściegny k/Karpacza
  • Kamienna zapora na Łomnicy w Karpaczu

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

turysta1310

turysta1310

Tadeusz Walkowicz
Punkty: 188189