2013-05-26

Podróż Na Riwierze Czarnogórskiej

Opisywane miejsca: Sveti Stefan, Budva (4 km)
Typ: Album z opisami

PUBLIKACJA TA JEST CZĘŚCIĄ WIĘKSZEJ WYPRAWY, DOSTĘPNEJ TUTAJ: 

Czarnogóra i Albania - pierwsze spotkanie z Bałkanami 

 

Na adriatyckim wybrzeżu Czarnogóry, około 10 km na południe od miasta Budwa znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry – Sveti Stefan. Jest to mała skalista wyspa, z kamiennymi domkami z czerwonymi dachami, która łączy się z lądem wąską mierzeją. Twierdzę na wyspie nazwanej imieniem świętego Stefana zbudowano już w 1442 rok, aby mieszkańcy okolicznych osad mieli się gdzie chronić przed korsarzami, piratami oraz wojskami tureckimi. Później istniała tu osada rybacka, którą zlikwidowano w latach 50-tych XX wieku przesiedlając ludność na pobliskie zbocza. Dziś zaś malowniczo położona wysepka gromadzi nie tylko tłumy turystów, ale też wiele znanych osobistości i VIP-ów, którzy od 1960 roku korzystają z apartamentów ekskluzywnego hotelu, jaki został tam stworzony. Od wielu lat jest to najbardziej ekskluzywny hotel Czarnogóry (z cenami w sezonie zaczynającymi się od 900 euro za nocleg ze śniadaniem dla 2 osób) i jednocześnie wizytówka czarnogórskiego wybrzeża.

 

Zwiedzanie wysepki jest płatne, podobnie jak leżąca na prawo od mierzei piękna plaża, z widokiem na hotel z jednej strony, a starówkę Budwy z drugiej. Z kolei wstęp na plażę na lewo od wysepki jest wolny, skąd można także popłynąć do leżących blisko plaży grot.

 

Najlepiej oglądać wysepkę z punktu widokowego przy drodze biegnącej wzdłuż czarnogórskiego wybrzeża.

Widać stąd kilkupiętrowe kamienny domy, tłoczące się jeden obok drugiego na wysepce, na której w XV w. zamieszkał ród Paštrović. Początkowo było tu tylko dwanaście domostw – po jednym dla każdej z rodzin rodu. Z czasem budynków przybywało, aż powstało małe miasteczko. Wszystkie domy na Svetim Stefanie są kamienne, mają białe okna i okiennice, czerwone spadziste dachy. Niektóre obrośnięte są winoroślą, spomiędzy innych wystrzelają smukłe cyprysy i przypominające fajerwerki pióropuszepalm. Oglądana z daleka wysepka wyrastająca z turkusowej wody, na której chyboczą się białe motorówki i pontony, wygląda jak makieta z muzeum miniatur.” - „Voyage” Agnieszka Rodowicz, sierpień 2011

 

Zdjęcia w tym punkcie pochodzą z drugiego pobytu w Czarnogórze w 2011 roku. 

 • hotel-widokówka
 • hotel-widokówka
 • hotel-widokówka
 • zbliżenie na hotel
 • znad plaży
 • hotel plus Adriatyk
 • hotel plus Adriatyk
 • hotel plus Adriatyk

W największym skrócie - Budwa to jeden wielki kurort turystyczny. Miasto leżące nad Morzem Adriatyckim, na środku wybrzeża czarnogórskiego, jest głównym centrum ruchu turystycznego w Czarnogórze. Leżące w mieście i wokół niego hotele, pensjonaty i kempingi co roku gromadzą ok. pół miliona turystów, którzy wielokrotnie przewyższają liczebnością mieszkańców (których jest zaledwie ok. 16 tysięcy). Co ciekawe, w Budwie żyje (lub ma domy) największa ilość milionerów w kraju. Duża część dawnych mieszkańców wyprzedała swoje domy, ustępując miejsca tzw. nowobogackim ze stolicy Czarnogóry Podgoricy oraz z Serbii i z Rosji.

 

Budwa podobnie jak większość nadmorskich miast czarnogórskich została dotknięta przez trzęsienie ziemi w 1979 roku, jednakże w porównaniu do innych najszybciej i najlepiej pozbierała się z tej tragedii, przez co dziś starówka Budwy wygląda bardzo okazale a śladów zniszczeń w ogóle nie widać.

 

W ciągu dnia przez Budwę przewijają się setki ludzi, zarówno turystów zwiedzających liczne zabytki, jak i wczasowiczów, wypoczywających na kilku plażach miejskich, korzystających z licznych kawiarni i restauracji czy snujących się po wielu sklepach z pamiątkami. Jednakże dopiero wieczorami miasto zaczyna tętnić życiem, na wąskich starych uliczkach robi się ciasno, a lokale gastronomiczne zapełniają się. Wielu dopiero wieczorem decyduje się na zwiedzanie miasta, będąc uwolnionym od letnich upałów.

 

Najciekawszą częścią Budwy jest położona w jej południowej części, obok mariny - otoczona średniowiecznymi murami starówka miejska. Dostać się do jej środka można za pomocą jednej z dwóch bram: Morskiej i Lądowej. Większość obszaru Starego Miasta tworzą bardzo wąskie brukowane uliczki i stare zabytkowe kamienice, w części mieszkalne, a w części zamienione na okazałe sklepy, w tym drogie i markowe, co znacznie winduje ceny w górę. Mimo tego, chętnych do zakupów nie brakuje, co widać po tłumach ludzi przemieszczających się po sklepach i uliczkach.

 

Budwę odkryli wrażliwi na piękno Grecy, kiedy kolonizowali wybrzeże Dalmacji. Starożytne mury z grubo ciosanych kamieni, pod nimi zaparkowane limuzyny sfiksowanych na punkcie elegancji i luksusu Czarnogórców. Koroną murów okalających starówkę można obiec całą Budwę. W dole postacie świętych na piaskowcowych reliefach zerkają na stragany z prasą, obok „Playboya” codzienna gazeta, na pierwszej stronie zdjęcie schowanego za czarnymi okularami kolejnego imigranta z Rosji, obok zdjęcie jachtu z basenem i lądowiskiem dla helikopterów. Kioskarka wzdycha, „nowi Ruscy” wykupują półwysep od Radović aż po Rose, i robi znak krzyża, może dlatego, że właśnie przechodzi obok niej pop w czarnej szacie, najpewniej w drodze do małej cerkiewki Świętej Trójcy, całej w paski, z poukładanych na przemian bloków kamiennych, kremowych i białych, kontrastujących z turkusowym niebem i gładką, kamienną cytadelą.” - „Voyage”, kwieceń 2008

 

Wszystkie główne zabytki miasta znajdują się w nadmorskiej, południowej części starówki, na Trg Starogradskih Crkava. Najważniejsze z nich to dwa kościoły katolickie i dwie cerkwie prawosławne oraz Cytadela. Największa i najważniejsza świątynia to katedra św. Jana, której początki sięgają VII wieku, z wieloma późniejszymi przemianami i przebudową. Nad placem góruje dobudowana do katedry neogotycka wieża z 1867 roku. Przez większą część roku odprawiane są tam msze po polsku, co pokazuje iż Budwa i jej okolice zdobyły już liczną grupę turystów z Polski. Drugą najważniejszą świątynią miasta jest cerkiew Trójcy Świętej z 1804 roku, z charakterystycznymi ułożonymi na przemian białymi i czerwonymi pasami kamieni na zewnątrz oraz wielkim i bogatym ikonostasem w środku (którego niestety nie wolno fotografować). Znacznie mniej okazale prezentują się dwie mniejsze świątynie romańskie, leżące obok siebie - Kościół św. Marii in Punta, obecnie przemianowany na niezwykle klimatyczną galerię sztuki oraz jednonawowa cerkiew św. Sawy. Na samym południowym brzegu starówki znajduje się wielka średniowieczna Cytadela, obecnie w pełni zrekonstruowana po licznych zniszczeniach. W środku znajduje się część muzealna, m.in. z modelami statków, zaś z jej murów rozpościera się widok na morze, na Stare Miasto i leżącą na przeciwko jego skalistą wysepkę Sveti Nikola.

 • uliczki Budwy
 • herb Republiki Weneckiej
 • szyld
 • kamienice na starówce
 • cerkiew Trójcy Świętej
 • cerkiew Trójcy Świętej
 • mozaika nad wejściem do cerkwi
 • sv. Maria in Punta
 • w galerii sztuki
 • w galerii sztuki
 • w galerii sztuki
 • uliczki Budwy
 • dzwonnica katedry św. Jana
 • katedra św. Jana
 • wieczorny Adriatyk
 • w Cytadeli
 • w Cytadeli
 • w Cytadeli
 • w Cytadeli
 • księżyc nad Adriatykiem

Zaloguj się, aby skomentować tę podróż

Komentarze

 1. pan_hons
  pan_hons (15.11.2013 19:30)
  Bałkany to także moje klimaty, dużo czasu tam spędziłem na różnych wyprawach, więc i zdjęć mam tysiące. OD kilku miesięcy powoli wrzucam je wraz z tekstem. Dopiero zacząłem, ale będzie tego jeszcze mnóstwo, tak więc zapraszam zarówno do poprzednich jak i przyszłych części:) Pozdrawiam serdecznie!
 2. lanka
  lanka (15.11.2013 18:20) +1
  Bałkany to moje klimaty, po kolei wszystkie Twoje podróże obejrzę.Pozdrawiam
 3. jolrop
  jolrop (13.08.2013 22:22) +1
  Marcinie:) Dzięki tej podróży pozbyłam się dylematów co do jesiennego wyjazdu. Myślałam o Chorwacji, Czarnogórze i Albanii. I chyba to będzie to! Piękne zdjęcia i jak zawsze w Twoich relacjach zachęta do zobaczenia na własne oczy. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)
 4. teka59
  teka59 (05.07.2013 16:06) +1
  dołączam do zachwytów, pokazałeś miejsca, gdzie nie byłam , ale może zobaczę...
 5. avill
  avill (29.06.2013 22:16) +1
  Bardzo lubię takie klimaty. Musze wpisać na listę "konieczne do zobaczenia"
 6. eli_ko
  eli_ko (14.06.2013 19:13) +1
  Fajnie było dzięki Tobie Marcinie wrócić do wspomnień i przypomnieć sobie wysepkę Św. Stefana -perełkę wybrzeża czarnogórskiego i Budvę, która choć pełna turystów ma swój nieodparty urok z piękną starówką i portem w którym co jeden jacht to piękniejszy. Piszesz ze masz mało zdjęć gdzyż byłeś przed wieczorem, ja byłam w dzień i zdjęć również mało, bo wszędzie na pierwszym planie ludzie. Nie mozliwością było uchwycić pustą uliczkę.
 7. pan_hons
  pan_hons (04.06.2013 22:43)
  ja miałem noclegi w Boce Kotorskiej i w Ulcinju, o Budwie nawet w ogóle nie myślałem, bo tak jak mówisz, ten tłum odstrasza...
 8. czerwony_arbuz
  czerwony_arbuz (04.06.2013 22:25) +1
  To prawda, że Budva jest oblężona przez turystów. Gdy po długiej drodze dotarliśmy wieczorem do niej to z ledwością udało nam się znaleźć nocleg. Jadąc do Czarnogóry mieliśmy nadzieję zatrzymać się w Budvie na dłużej, ale gdy zobaczyłam te tłumy postanowiliśmy jechać bardziej na południe. Tak więc na jednym noclegu się skończyło:)
 9. pan_hons
  pan_hons (02.06.2013 9:02) +2
  Zwiedzanie Europy w tydzień to jakieś szaleństwo! Tu jest takie bogactwo krajobrazów kultur i zabytków, prawie 50 państw i ponad 2 razy tyle języków, można całe życie zwiedzać i nie widzieć wszystkiego, bo co chwila tu coś nowego i ciekawego. USA są pod tym względem o wiele bardziej proste i jednolite...
 10. adamp54
  adamp54 (01.06.2013 22:21) +1
  Europa ma tyle do zaoferowania a są wycieczki z USA które portafią ją "zwiedzić" w 3 dni (Londyn, Paryż, Rzym)... A może to i lepiej bo wszędzie nie ma dzięki temu aż takich tłumów :)

  Piękne miejsca i dla mnie wciąż nieznane!
 11. kahlan77
  kahlan77 (01.06.2013 13:41) +2
  Piekne miejsce,jak zwykle
 12. pan_hons
  pan_hons (30.05.2013 23:42) +2
  Masz rację. Jak dla mnie też to głupota i dlatego zdjęcia hotelu-wysepki robiłem tylko z daleka:)
 13. skalimonka
  skalimonka (30.05.2013 19:29) +4
  Pięknie tam, ale brać opłatę za zwiedzenie wyspy to moim zdaniem lekka przesada :) Bardzo ładne zdjęcia :) Pozdrawiam :))
 14. hooltayka
  hooltayka (30.05.2013 10:14) +4
  Urocze miejsce-)
  Idealne na wypoczynek.
  Pozdrowienia-)
 15. g_firlit
  g_firlit (30.05.2013 9:06) +3
  Piękne miejsce. Pozdrawiam
 16. przedpole
  przedpole (30.05.2013 8:55) +3
  Magiczne miejsca.Pozdrawiam
 17. adaola
  adaola (29.05.2013 18:50) +4
  Wspaniałą podróż odbyłeś. Sveti Stefan oraz Budva zachwyca:))