Ajax Loader Ładuję ...

Przez Nyhavn do kopenhaskiej "Małej syrenki"

Po zwiedzeniu zamku Rosenborg postanowiliśmy zobaczyć słynną kopenhaską "Małą syrenkę", spacer do której wiódł przez uroczy Nyhavn (Nowy Port). Jest to kanał i ulica w centrum Kopenhagi, położona między Kongens Nytorv i przystanią. Fasady domów pomalowane są tu charakterystycznymi jaskrawymi kolorami. Ulica jest atrakcją turystyczną, ponadto znajduje się tu przystań turystyczna, z której można wybrać się na rejs po kopenhaskich kanałach.

Początki Nyhavn sięgają roku 1670 i czasów króla Chrystiana V, gdy kanał łączący Kongens Nytorv z morzem był wykorzystywany do rozładunku towarów i kutrów rybackich. Przy Nyhavn mieszkał też sławny autor baśni Hans Christian Andersen.

Ulica składa się z dwóch nadbrzeży, zwanych "stroną słoneczną" i "stroną cienia". "Strona słoneczna" pełniła aż do lat 60. XX wieku rolę dzielnicy "czerwonych latarni". Od lat 70. XX wieku ulica jak i otaczająca ją dzielnica stała się modnym miejscem zamieszkania, jak też atrakcją turystyczną. Obecnie kanał jest wykorzystywany przez statki turystyczne, a także jako miejsce ekspozycji drewnianych statków z lat 1780-1810. Nyhavn m.in. nazywana jest nieoficjalnie "najdłuższym otwartym barem w Skandynawii" z racji tego, że mieszczą się tu liczne kawiarnie, puby i restauracje. Warto przyjść tu, usiąść w słońcu nad kanałem i rozkoszować się klimatem gwarnego wybrzeża.

"Mała syrenka" (Den lille Havfrue), będąca celem naszego spaceru, jest darem ofiarowanym miastu przez Carla Christiana Hillmana Jacobsena, właściciela Browaru Carlsberg. Rzeźba znajduje się na wybrzeżu w rejonie Langeline, a została odsłonięta 23 sierpnia 1913 roku i od razu stała się symbolem miasta. Rocznie odwiedza ją około miliona turystów.