Ajax Loader Ładuję ...

Na zamku Rosenborg

Jeśli lubicie historię, zamki, piękne zabytkowe wnętrza i artefakty, to wizyta w Rosenborgu jest obowiązkowym punktem wycieczki po Kopenhadze.

Zamek Rosenborg to dawna rezydencja podmiejska królów Danii, a obecnie muzeum, poświęcone monarchom z dynastii Oldenburgów i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy kraju.

Zamek Rosenborg, który był jedną z wielu inwestycji bardzo aktywnego na polu budownictwa budownictwa Chrystiana IV, powstawał etapami pomiędzy rokiem 1606 i 1634. Król Chrystian IV pragnął zbudować dla siebie podmiejską rezydencję znajdującą się jednak w pobliżu Kopenhagi i miejsce wytchnienia od ponurego Christiansborga, znajdującego się w obrębie fortyfikacji starego miasta. Wybór padł na tereny położone na północ od wałów obronnych stolicy. W latach 1606-1607 król kazał tam wznieść dwukondygnacyjny pałacyk, który został w trakcie następnej przebudowy włączony w obręb nowego zamku. W latach 1613-1615 został on dwukrotnie powiększony, osiągając obecną powierzchnię. W latach 1616-1624 zamek został podwyższony o jedno piętro i dobudowano doń dwie wieże od strony wschodniej, które przykryto hełmami. Od strony zachodniej postawiono wyższą od pozostałych pojedynczą wieżę, a w 1634 roku dodano wieżyczkę z klatką schodową kończąc tym samym dzieło budowy zamku.

Rosenborg został zbudowany według projektu niderlandzkich architektów pod kierunkiem Hansa van Steenwinkela Juniora, przy znaczącym udziale króla Chrystiana IV, który też przeniósł się tutaj ze dworem. Niderlandzcy architekci nadali zamkowi formy i wystrój zgodny z założeniami ówcześnie modnego renesansu niderlandzkiego. Wokół zamku powstał park zwany Ogrodami Królewskimi (Kongens Have), a sam budynek został otoczony fosą. Chrystian IV zakończył swój żywot właśnie w Rosenborgu, gdzie zmarł 26 lutego 1648 roku. Jego następcy, Fryderyk III i Chrystian V także często przebywali w Rosenborgu, ale na początku XVIII wieku dwór duński przestał tam bywać, preferując inne rezydencje. Fryderyk IV uważał Rosenborg za przestarzały i niemodny. Chrystian VII był ostatnim królem Danii, który spędził noc w Rosenborgu. Stało się to po przegranej przez Duńczyków bitwie na redzie portu kopenhaskiego w 1801 roku.

Zamek przetrwał nienaruszony wraz z wyposażeniem wnętrz z czasów Chrystiana IV, nadawał się więc doskonale na muzeum, które otwarto w 1838 roku. Rosenborg jest jednym z najbardziej znanych muzeów duńskich i zajmuje się dokumentowaniem historii dynastii Oldenburgów od XVI do XIX wieku. Na trzech kondygnacjach budynku znajdują się komnaty królewskie z kompletnym wyposażeniem pochodzącym w większości z XVII i XVIII wieku. Są pośród nich ciekawe meble, portrety królów i królowych, gobeliny, rozliczne precjoza i inne pamiątki po duńskich monarchach. W podziemiach zamku znajduje się skarbiec, w którym obok licznych wyrobów ze złota, srebra i szlachetnych kamieni, przechowywane są duńskie regalia koronacyjne, wystawione na widok publiczny od 1922 roku.