12.08.2014.
Lubawka. Miasto jest położone w Bramie Lubawskiej, nad Bobrem i Czarnuszką, u stóp Gór Kruczych. Lubawka jest dziś ośrodkiem przemysłowym, usługowym oraz turystycznym. W okolicy można uprawiać różne formy turystyki aktywnej. Do dyspozycji są szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki przyrodnicze i wyciąg narciarski na Świętej Górze oraz hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne i pola namiotowe. Na południowy zachód od miasta znajduje się rezerwat krajobrazowy „Kruczy Kamień"- skalne urwisko wysokości 150 m oraz malownicze doliny: Krucza i Miłości, z którymi wiążą się legendy.
Warto zobaczyć:
- Zabytkowe kamieniczki i ratusz z XVIII w. w rynku,
- Barokowy kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z XVIII w. - wewnątrz piękny ołtarz,
- Rezerwat „Kruczy Kamień".
Przez Góry Krucze udaję się do Krzeszowa.
Krzeszów - niewielka wieś nad Zadrną w Kotlinie Kamiennogórskiej. Wieś słynie z zespołu opactwa Cystersów - jednego z najwybitniejszych zabytków architektury barokowej na Śląsku.
Warto zobaczyć:
- Kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1728 - 1735. Wnętrze charakteryzuje się wspaniałym wystrojem malarskim i rzeźbiarskim,
- Kościół św. Józefa z lat 1690-1696. Wewnątrz wspaniałe freski namalowane przez Michaela Willmanna,
- Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich z sarkofagami kryjącymi doczesne szczątki książąt: Bolka l, Bernarda, Bolka II i Bolka III.
Znowu ulewa, odbiłem sobie piętę. Jest źle. Opuszczam Krzeszów i przez Górę Św. Anny i Góra Ziuty udaję się do miejscowości Grzędy.
W Grzędach Górnych między Pasmem Dzikowca a Pasmem Lesistej czynny jest zalew rekreacyjny popularny wśród mieszkańców Wałbrzycha. Latem otwarte jest też pole biwakowe. To już Góry Kamienne.
Góry Kamienne to miejsce trochę zapomniane przez turystów. Tymczasem można tu znaleźć dużo spokoju, z dala od zatłoczonych popularnych kurortów. Z każdym rokiem przybywa tutaj gospodarstw agroturystycznych, takich jak „Gospoda Sudecka" w Rybnicy Leśnej. Osoby zainteresowane tajemnicami II wojny światowej powinny odwiedzić Głuszycę, Świerki oraz Ludwikowice Kłodzkie. Wsie w tych okolicach są coraz częściej zamieszkiwane przez uciekinierów z wielkich miast, którzy remontują stare chałupy.
Sokołowsko - wieś w kotlinie śródgórskiej, u podnóża Gór Kamiennych, w roku 1854, to pierwsze w Europie sanatorium przeciwgruźlicze. Ciekawostką jest to, że na tym pionierskim ośrodku wzorowano się zakładając słynne sanatorium w szwajcarskim Davos. Współczesna nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska Alfreda Sokołowskiego - znamienitego polskiego lekarza, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Po II wojnie światowej w PRL miejscowość pełniła nadal funkcje uzdrowiskowe, choć lata świetności już minęły.
Warto zobaczyć:
- Cerkiew p.w. św. Archanioła Michała zbudowaną w latach 1900-1901 dla prawosławnych kuracjuszy licznie odwiedzających uzdrowisko,
- Ruiny spalonego w 2005 r. sanatorium „Grunwald” - symbol upadku miejscowości,
- Drewnianą architekturę uzdrowiskową - wspomnienie przełomu XIX i XX w.
Schronisko PTTK Andrzejówka - drewniany budynek stylowego schroniska wzniesiono na łąkach Przełęczy Trzech Dolin nad Rybnica Leśną w 1933 r. z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego. W pobliżu znajduje się szczyt Waligóra.
Waligóra - najwyższy szczyt Gór Kamiennych, położony w części określanej mianem Gór Suchych. Góra ma kształt stożka - jest to wygasły wulkan zbudowany z porfirów, i dominuje nad Przełęczą Trzech Dolin. Szczyt cieszył się dużą popularnością wśród turystów przełomu XIX i XX w., nie był wówczas zalesiony i słynął z niezapomnianych panoram. Dzisiaj polany już zarosły i ze szczytu oglądać można jedynie fragmentaryczny widok w kierunku północno-wschodnim.
Niestety z nogą jest coraz gorzej, muszę przerwać wędrówkę i wracać do domu. Szkoda. Wrócę tu na pewno.