Monumentalne ruiny miasta Majów PALENQUE leżą u stóp wzgórza wiecznie pokrytego gęstym lasem tropikalnym. To ukryte miasto w dżungli odkryte zostało dopiero w 1952 r. Poszczególne budowle Palenque pochodzące z VII-VIII w.n.e. zachowały się w dość dobrym stanie i są chwałą króla Pacala, prawdopodobnie najbardziej znanego władcy Majów.
Przypuszcza się, że pierwsze stałe osady Majów powstawały już w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Do ok. 500 r. p.n.e. główne ośrodki powstawały w centrum Meksyku, dopiero potem na południowych wyżynach i północnych częściach Jukatanu.
W Palenque do granic wykorzystano potencjał sztuki jako środka manipulowania historią. Na kamiennych tablicach wyryto nie tylko teksty gloryfikujące życie i historię rodu króla Pacala ale przedstawiono go również w centrum kosmosu Majów, co sugeruje, że według Majów władca posiadał niezwykłe cechy, a mianowicie umiejętność wyjścia poza ziemskie sprawy i zdolność komunikowania się z bóstwami i przodkami. No i że cechowało go wyjątkowe męstwo.
Ciekawą rzeczą jest, że na tronie w Palenque zasiadały aż dwie kobiety, co było raczej sprawą niespotykaną na terenach Majów. Pierwsza Yohl Ik,nal królowała w latach 583-604 n.e. , drugą była Sak K,uk, która po trzech latach królowania oddała tron swojemu synowi Pakalowi, który stał sie najpotężniejszym władcą Palenque.