Ładuję...

kolumber.pl


Wolontariat na Lampeduzie plus przystawki :)Etap trzeci, Riserva Macalube di Aragona, vulcanel 2013-06-28

28 czerwca, w piątek, pożegnam Nino i Alba Marina i pojadę autobusem do Trapani, aby stamtąd wyruszyć do Agrigento. Tu zamierzam zobaczyc oczywiście Dolinę Świątyń, ale też ostrzę sobie zęby na Scala dei Turchi, czyli Schody Tureckie (odrobinę podobne do Pammucale w Turcji), a także chcę spenetrować Vulcanelli di Macalube, czyli wulkaniki w rezerwacie przyrody Macalube di Aragona.

W tym celu wybrałam B&B nie w Agrigento, ale właśnie w Aragonie -  B&B Macalube, kilkanaście kilometrów od Agrigento. Miłośniczka wszystkiego co niezwykłe będę bardzo blisko tych błotnych kraterów!

W ostatni dzień spakuję się i pojadę autobusem do Agrigento, a dokładniej do portu Porto Empedocle, skąd o północy wyruszę promem na Linozę.  Mimo, że poszukiwania przechowalni bagażu w Agrigento ani też w porcie nie dały pozytywnych rezultatów, dzięki właścicielowi B&B który zadzwonił do portu wiem, że można tam zostawić bagaż. W ten sposób będę mogła opuścić mój pokoik w Aragonie, zawieźć walizkę prawie na prom, i pójść w miasto, i nie tylko. 

Skoro wypływam o północy, skoro do Tureckich Schodów idzie się z portu wybrzeżem, skoro najpiękniejszy jest tam zachód słońca, to jesteśmy w domu! 

================================================

Wybór Aragony i B&B Macalube to było to! Trafiłam tam przede wszystkim na niezwykłego człowieka, Pietro, właściciela B&B, pasjonata wszystkich niedocenionych atrakcji w okolicy. 

Oczywiście, Riserva di Macalube i wulkaniki to coś niesamowicie wartego zobaczenia. Największą niespodzianką było dla mnie odkrycie, że to nie tylko takie małe dziurki w ziemi z bulgającym błotem, ale co jakiś czas występuje tam ogromna erupcja, która wywraca wszystko do góry nogami!

Pietro, kiedy tam weszliśmy, rozejrzał się i mówi: musiała być niedawno wielka erupcja, bo byłem tu miesiąc temu i wszystko było inaczej. Potem pokazał mi w internecie film z takiej erupcji, coś niesamowitego! (ten film poniżej, drugi to film zrobiony przeze mnie)