Póżnym popołudniem dotarłyśmy do Mcchety, jednego z najstarszych miast Gruzji, istniejącego już od starożytności, dawnej stolicy królestwa Iberii. Miasto jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. W 1994r. zostało wpisane na listę UNESCO. Do najważniejszych zabytków budownictwa sakralnego należą:
Monastyr Dżwari (Krzyża) pochodzi z VI-VIIw. i położony jest na szczycie stromego wzgórza górującego nad Mcchetą.
Katedra Sweti Cchoweli (Drzewo Życia) pochodzi XIw. i powstała na miejscu drewnianej swiątyni z Vw. Jest najważniejszym zabytkiem gruzińskiej kultury,sztuki i architektury. Przez wiele stuleci katedra była miejscem koronacji i wiecznego spoczynku gruzińskich władców. Ściany wewnętrzne pokryte były freskami, jednak podczas wizyty cara Mikołaja I przykryto je tynkiem. Część z nich udało się odzyskać. Ikony to kopie oryginałów, ktre przechowywane sa w muzeum państwowym.
Zespół architektoniczny Samtawro sklada się z budynków o różnym charakterze z rożnych okresów czasu. Na przełomie III i IVw. były tutaj zabudowania pałacowe władcy wraz z ogrodem. W IV w. wybudowano małą cerkiewkę dla św. Nino, patronki Gruzji. Cerkiew główna wielokrotnie ulegała zniszczeniom w wyniku działań nieprzyjacielskich lub trzesień ziemi, ponownie została wzniesiona na przełomie XIII i XIVw. Trzykondygnacyjna wieża-dzwonnica pochodzi z XVIw. Najniższa kondygncja to arkadowe przejście, środkowa część była kiedyś zamieszkana stanowiąc punkt obserwacyjny, natomiast górna kondygnacja przypomina wieżę cerkiewną.