Ładuję...

kolumber.pl


Kościół Pokoju w Świdnicy 2012-11-06

Na świecie są zaledwie dwa Kościoły Pokoju – w Jaworze i właśnie w Świdnicy. Oba są wyjątkowe i choć wzniesione tylko na chwilę, stoją i zachwycają do dziś.

Zobacz informacje praktyczne i więcej zdjęć 

Oba Kościoły powstały na mocy Pokoju Westwalskiego (1648 r.), który kończył bardzo krwawą Wojnę Trzydziestoletnią. Na jego mocy cesarz Ferdynand III Habsburg zgodził się na wybudowanie przez wyznawców luteranizmu trzech kościołów. Zgodę tę jednak obwarował ostrymi zakazami:

- świątynia pozbawiona wież i dzwonów mogła powstać jedynie poza murami miejskimi;

- materiałami budowlanymi mogły być wyłącznie: drewno, piasek, słoma, glina;

- kościół musiał być wybudowany najpóźniej  w ciągu 1 roku.

Kościół w Świdnicy powstał w 1657 r. w ciągu zaledwie 10 miesięcy. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 24 czerwca. Został wzniesiony na planie krzyża greckiego. Mógł pomieścić ponad 7 tysięcy wiernych, a na jego budowę zużyto 3 tys. dębów.

Świątynia wzniesiona w Głogowie jeszcze w XVIII w. została zniszczona przez pożar. Te w Świdnicy i Jaworze przetrwały do dziś i od 2001 r. są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Przepiękne zdobienia, rzeźby i generalnie magnetyczna atmosfera sprawiają, że polecam i ten świdnicki i ten jaworski Kościół Pokoju do zwiedzania. Punktem obowiązkowym jest zajrzenie przynajmniej do jednego z nich. Polecam !

Zobacz informacje praktyczne i więcej zdjęć 

www.tamizpowrotem.com