Mój mąż uwielbia jeździć wg GPS, nie ma wycieczki żeby go nie wyprowadził w pole. Tu wyprowadził nas na nieczynny most w Tczewie, ale z tego akurat się ucieszyłam bo chciałam, żeby mąż go obfotografował.
Podczas naszej wycieczki zbaczaliśmy z trasy aby zobaczyć ślady po osadach mennonickich, byliśmy w Nowej Kościelnicy i w Nowym Stawiu. Jak podaje wikipedia Mennonici – chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym, powstałe w roku 1539[1] w Holandii. Jeden z nurtów anabaptyzmu, wywodzący nazwę od swego założyciela – Menno Simmonsa. Podstawą wiary mennonitów jest Biblia, uznawana za nieomylne, objawione Słowo Boże. Podobnie jak inne wyznania o charakterze ewangelicznym, mennonici wierzą, że człowiek został oddzielony od Boga przez grzech a jego zbawienie możliwe jest tylko dzięki niezasłużonej łasce Boga. Mennonici wierzą, że łaska ta dostępna jest dzięki śmierci Jezusa na krzyżu i może być przyjęta tylko wiarą. Zbawienia nie można osiągnąć poprzez dobre uczynki lub religijne obrzędy.
Główne zasady wiary mennonitów zostały wyłożone w piśmie "Fondamentboek" autorstwa Simmonsa. Obejmują one: chrzest młodzieży od lat 14 (jako świadomych decyzji i wiary w Chrystusa), możliwość wykluczenia z gminy mennonickiej grzeszników, kolegialność wyrażająca się w możliwości wyboru pastorów przez wiernych, całkowity zakaz noszenia i używania broni, zakaz przysięgania na cokolwiek, zakaz sprawowania wysokich urzędów.
Niderlandcy Mennonici zostali sprowadzeni przez króla Zygmunta Augusta. Potrafili świetnie zagospodarować podmokły teren żuław, Pozostały po nich zagrody z podcieniowymi domami ustawione w jednej linii, na planie krzyża albo na planie litery L , wiatraki, ciekawe cmentarze.