Podróż Karlskrona. Weekendowy rejs po spokój - Zdrowy spacer po mieście



Do centrum miasta dotarliśmy w niecałe 30 minut. Pierwsze kroki skierowaliśmy na główną ulicę Karlskrony, która w niedzielny, chłodny poranek była zupełnie opustoszała. W najwyżej położonym punkcie centralnym miasta znajduje Stortorget Rynek Główny, uchodzący za największy w Skandynawii. Na placu znajduje się Ratusz oraz dwa kościoły: Fryderyka (Fredrikskyrkan) z 1744 roku i starszy od niego – z 1709 roku – zbudowany dla ówczesnej ludności niemieckiej kościół Św. Trójcy (Tyskakyrkan). Na środku Rynku znajduje się pomnik króla Karola XI, który wydał rozkaz budowy portu i miasta.
Na lewo za Kościołem Fryderyka minęliśmy najsłynniejszą lodziarnię w Karlskronie - Glassiären. Niestety lokal jest czynny tylko w miesiącach letnich. Kolejki podobno ciągną się bez końca, ale warto czekać na ogrome lody o wielu oryginalnych smakach.

Z rynku kierujemy się nad nabrzeże, przy którym jest równie pusto, a na wodzie stoi zacumowanych zaledwie kilka łódek. Woda stanowi nieodłączny element tutejszego krajobrazu. Położenie na wyspach i wysepkach nie stanowi jednak problemu w przemieszczaniu się między nimi. Dzięki bezpłatnym promom i licznym mostom można wszędzie łatwo dotrzeć. Bardzo popularnym środkiem lokomocji jest też rower, który można w wielu miejscach wynająć.

Przy nabrzeżu dostrzegamy znak z informacją o ścieżce zdrowia - "Hälsans Stig", z którego dowiadujemy się, że jej celem jest zachęcenie wszystkich grup wiekowych do aktywnego spędzania czasu i czerpania korzyści ze zdrowego trybu życia. Pierwsza taka ścieżka powstała w 1995 roku w Irlandii (nazywana jest tam "Slí na Sláinte" co dosłownie oznacza "Droga do zdrowia"), a jej pomysłodawcą była fundacja Irish Heart Foundation (http://www.irishheart.ie). Trasa w Karlskronie liczy 7 kilometrów. Plan oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie halsansstig.se.
Podobne szlaki piesze znajdują się w kilku innych krajach Europy. Charakterystyczne żółto-niebieskie tabliczki informują o ilości kilometrów i aktualnym położeniu.
Spacerując ścieżką wzdłuż nabrzeża mijaliśmy osoby w różnym wieku, dla których niska temperatura czy mokra nawierzchnia nie stanowiła przeszkody w aktywnym spędzaniu czasu - uprawianiu joggingu i jazdy na rowerze.

Ścieżka zdrowia w Karlskronie biegnie wokół głównej wyspy Trossö zahaczając o kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest dawny targ rybny, przy którym stoi pomnik autorstwa Erika Höglunda przedstawiający rybaczkę. Dawniej w miejscu tym cumowały statki rybaków, którzy na targu sprzedawali mieszkańcom miasta świeżo złowione przysmaki. Te czasy już minęły, ale o dawnym przeznaczeniu tego miejsca przypomina ostatnia rybaczka stojąca z koszem pełnym ryb.

Tuż obok pomnika znajduje się pięknie położony nad samą wodą hotel Scandic, z którego okien widać bezludną wysepkę Stakholmen. Można się na nią dostać niewielkim, drewnianym mostem. Na szczycie skalistej, porośniętej krzakami wyspy znajduje się cokół baterii przeciwlotniczej z czasów II wojny światowej oraz kilka ławek, z których podziwiać można panoramę miasta po drugiej stronie zatoki. W oddali udaje nam się dostrzec dzielnicę Brändaholm z jednorodzinnymi domkami w skandynawskim stylu - małymi, pomalowanymi na bordowo, o białych okiennicach.
  • Głowna ulica w Karlskronie
  • Głowna ulica w Karlskronie
  • Karlskrona
  • Karlskrona
  • Pomnik rybaczki przy dawnym targu w Karlskronie
  • Wysepka Stakholmen w Karlskronie
  • Wysepka Stakholmen w Karlskronie