Podróż Wielokulturowy szlak nekropolii Podlaskich - Supraśl-cmentarz ewangelicki



2010-08-11

Z Kruszynian przez Krynki wyruszamy do Białegostoku. Po drodze przejeżdżamy przez niewielkie,malownicze miasteczko Supraśl. Zatrzymamy się tutaj, by obejrzeć kolejną, ciekawą nekropolię. Jest to niewielki cmentarz ewangelicki po prawej stronie ulicy, leżący naprzeciwko cmentarza katolickiego. Pochowani są tu ludzie narodowości niemieckiej, głównie przedsiębiorcy i fabrykanci, którzy przybyli na Podlasie w XIX wieku,by tutaj rozwijać przemysł sukienniczy i włókienniczy.



Podlasie po zaborach znalazło się pod panowaniem Rosji. Gdy carat w 1834r.wprowadził wysokie cło na wwozone na teren Rosji towary, Podlasie stało się atrakcyjnym miejscem dla fabrykantów, którzy tutaj przenosili i budowali swoje zakłady. Od tego czasu datuje się gwałtowny rozwój Białegostoku i przyległych miejscowości, w tym Supraśla. Niemieccy biznesmeni i fabrykanci przyjeżdżali i osiedlali się tutaj całymi rodzinami. I tak do Supraśla zjechały familie Buchholtzów,Zachertów,Jansenów, którzy oprócz fabryk budowali tu okazałe rezydencje na wzór magnackich pałacyków.

 


Na ewangelickim cmentarzu w Supraślu podziwiać możemy wciągnięte na listę zabytków  kaplice grobowe Buchholtzów( zbudowaną w 1904r. ) oraz familii Zachertów z 1885r. Nieopodal, w starej części cmentarza znajdziemy inne ewangelickie groby. Ogrodzone kutymi, rdzewiejącymi już płotkami, zarastające przez trawy i chaszcze, w otoczeniu starych drzew i zarośli są malowniczym i pełnym nostalgicznego klimatu zakątkiem.

  • Ewangelicki
  • Kaplica Buhcholtzów
  • Kaplica Zachertów
  • Ewangelicki
  • Ewangelicki
  • Ewangelicki