Łódź przemysłowa, dziedzictwo łódzkich fabrykantów. Moim zdaniem, najciekawsze oblicze Łodzi.
Biała Fabryka – kompleks budynków fabrycznych Geyera, w których mieściła się pierwsza mechaniczna przędzalnia i tkalnia, jako jedyna z fabrycznych budynków Łodzi (budowanych z czerwonej cegły) została otynkowana. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Włókiennictwa, a na tyłach Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Wszystkie budynku w skansenie są oryginalne, przeniesione z różnych części Łodzi. Biała Fabryka jest bardzo fotogeniczna :), doskonale prezentuje się w dzień, zarówno od ul. Piotrkowskiej, jak i od strony stawu, a jeszcze piękniej nocą.
Najbardziej klimatycznym miejscem w Lodzi jest Księży Młyn. Tu czas się zatrzymał. W kompleksie znajdują się robotnicze domy (famuły), wokół których rozciągają się podwórka z brukowanymi uliczkami, szkoła, wybudowana przez Scheiblera dla dzieci pracowników, remiza strażacka, beczki Grohmana, rezydencje fabrykantów oraz lofty (mieszkania w zrewitalizowanej fabryce).
Manufaktura – imperium żydowskiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego, przeszło gruntowną przemianę. Odnowiono budynek dawnej przędzalni bawełny, dziś hotel Andel’s, bramę wejściową, remizę strażacką, elektownię i inne pofabryczne budynki. Obecnie Manufaktura to ulubione centrum kulturalno-handlowe, z rynkiem otoczonym fontannami, z nowoczesnym muzeum sztuki MS2 oraz Pałacem Poznańskiego.