Podróż WYNIKI KONKURSU: Wyprawa KON-TIKI - Wyprawa Kon-Tiki. Patronat Kolumbera



1947 rok. Thor Heyerdahl wraz z załogą wyruszają z Peru w podróż przez Ocean Spokojny na prymitywnej tratwie z drewna balsowego. W ciągu najbliższych 101 dni przemierzą 4300 mil morskich, by 2 miesiące później rozbić się o rafę atolową. Realizują cel wyprawy - dowodzą, że to Inkowie zasiedlili Polinezję w czasach prekolumbijskich. Ci, którzy próbowali powtórzyć ten żeglarski wyczyn ledwo uszli z życiem.

**************

23 kwietnia w ramach serii 360stopni na polskim rynku ukaże się reedycja doskonałej książki Thora Heyerdahla "Wyprawa Kon-Tiki". Dotychczas na świecie sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy. Nowe wydanie wzbogacają zdjęcia z wyprawy na papierze fotograficznym, mapy i przedmowy polskiego środowiska żeglarskiego. Kolumber.pl patronuje temu wydarzeniu i... oczywiście ma dla Was konkurs, a w nim do wygrania promocyjne egzemplarze książki z filmem! 

Książkę Heyerdahla, która na pozór jest sielankowym opisem wycieczki 6 hipisów po idyllicznym Pacyfików można też czytać ze świadomością, iż na tratwie nie siedziało 6 turystów, ale komandosów, z których każdy kilka lat wcześniej wysadzał mosty.

Podróż przez ponad 4300 mil morskich została utrwalona na taśmie filmowej i 4 lata po wyprawie zdobyła najwyższe wyróżnienie Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument. Wraz w wydaniem książki, do kupienia - w komplecie lub osobno - pojawi się także ów obraz na DVD, ten z kolei poszerzony o bonus w postaci dokumentu o Thorze Heyerdahlu.

Załoga

Thor Heyerdahl - dowódca wyprawy,

Erik Hesselberg - nawigator,

Bengt Danielsson (Szwecja) - jedyny nie-Norweg w wyprawie. Daniellsson był socjologiem zainteresowanym teorią migracji ludzi. Jako jedyny znał język hiszpański dzięki czemu pełnił czasami rolę tłumacza,

Knut Haugland - ekspert od radiostacji,

Torstein Raaby - również odpowiedzialny za transmisje radiowe,

Herman Watzinger - inżynier. Odpowiedzialny za prognozowanie pogody.

Budowa tratwy

Tratwa została zbudowana z dziewięciu pni balsowych o długości do 13,7 metra oraz średnicy 60 centymetrów połączonych razem linami konopnymi. Tratwa posiadała maszt o wysokości 8,8 metra oraz kabinę o wymiarach 4,2 na 2,4 metra i wysokości 1,2-1,5 m przykrytą liśćmi bananowca. Główny żagiel miał 4,6 m na 5,5 m. Ster długości 5,8 m wykonano z drewna mangrowego (drąg) i jodłowego (płaszczyzna steru).

Recenzje książki

"Należał do galerii moich ulubionych autorów, dzięki którym już w szkole podstawowej wiedziałem, że mam jeden cel w życiu: zostać podróżnikiem".

JACEK PAŁKIEWICZ członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie

"Mamy tu dzielnych facetów, szybką akcję i szczęśliwe zakończenie. I choć czas zweryfikował na niekorzyść Heyerdahla jego teorie naukowe, które leżały u podstaw wyprawy Kon-Tiki, to wśród podróżników i żeglarzy uważany będzie zawsze za jednego z największych".

JAROSŁAW KACZOROWSKI polski żeglarz, instruktor i sędzia, samotnie przepłynął Atlantyk

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.360stopni.org/.

  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki
  • Wyprawa Kon-Tiki