Frýdek-Místek to miasto złożone z dwóch osobnych miast leżących na skrzyżowaniu rzek Moravki i Ostravicy. Morawski Mistek został założony już w 1267 r., śląski Frýdek w latach 1333-34. Do zjednoczenia miast doszło w 1943 r. Od 1955 r. używana jest nazwa Frýdek-Místek. Do miasta należą sąsiadujące dzielnice - Skalice, Chlebovice, Lysůvky, Zelinkovice i Lískovec. Łącznie mieszka w nich blisko 61 000 obywateli. Od 1 lipca 2006 r. jest miastem statuarnym.
Miasto Frydek zostało założone pod koniec pierwszej połowy XIV wieku na gruntach miasteczka Jamnica w granicach księstwa cieszyńskiego. Miasto szybko stało się jednym z najważniejszych w księstwie. Za sprawą ukończonego w 1759 roku kościoła Najświętszej Marii Panny Frydek stał się też najważniejszym ośrodkiem pątniczym Śląska Cieszyńskiego.
1 stycznia 1943 roku połączono Frydek, Mistek i kilka okolicznych wsi w miasto Frydek-Mistek. W maju 1945 ciężkie walki o miasto pomiędzy wycofującą się armią niemiecką i oddziałami Armii Czerwonej (zakończone 4 maja wyparciem Niemców na Morawy). Po wojnie Frydek-Mistek włączono ponownie do Czechosłowacji, zachowując dokonaną przez Niemców decyzję o połączeniu miast. Jako miasto powiatowe stanowiące zaplecze dla Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego Frydek-Mistek rozwinął się w sporej wielkości ośrodek miejski.
Na frydeckim rynku znajduje się zamek książąt cieszyńskich. Najstarszą świątynią w mieście (położony w Mistku) jest jednonawowy kościół św. Jakuba z elementami zarówno gotyckimi jak i renesansowymi.