Najsławniejszą w dziejach pszczyńskiego zamku księżną była Angielka Maria Teresa Cornwallis-West, zwana Daisy- Stokrotka. Ceremonia zaślubin Daisy z pszczyńskim księciem Hansem Heinrichem XV odbyła się w 1891 r. w opactwie Westminsterskim, a świadkami byli książę Walii Edward- późniejszy król Edward VII oraz jego żona księżna Aleksandra. Młoda para przed przyjazdem do Pszczyny udała się w podróż poślubną do Paryża .
,,Gdy przyjechałam do Pszczyny, zobaczyłam tam wspaniały, biały pałac, zbudowany przez mojego teścia około 1870 r. w miejscu, gdzie wcześniej stał już podobny. Jest on bardzo francuski, tak jak większość dużych, niemieckich domów z tamtego okresu... Były tam liczne tarasy, rozległe ogrody oraz wiele rzeżb bez wyrazu. Dużo paradnego, ciężkiego luksusu, za to żadnego komfortu czy wygody i ani jednej łazienki..." -tak opisywała księżna swoje pierwsze wrażenia.
Historia okazała się łaskawa dla pałacu i jego wyposażenia, podczas II wojny światowej mieściły się tu niemieckie instytucje, a po zakończeniu wojny już 9 maja 1946 r. otwarto w zamku muzeum. Zwiedzamy więc pszczyńską rezydencję oraz rozległy park i już wiemy , dlaczego jest nazywana polskim Wersalem .