Komentarze użytkownika danizur

Przejdź do głównej strony użytkownika danizur

 1. danizur
  danizur (25.04.2010 9:47)
  Topornia położona jest w dużym kompleksie leśnym (Lasy Przysuskie, Rezerwat - Puszcza u źródeł Radomki) nad 5-ha zalewem (na środku zalewu znajduje się zadrzewiona wysepka) na rzece Radomce. Teren ekologiczny 2 km od najbliższego miasta - Przysuchy (trasa: Lublin - Piotrków Trybunalski) na pograniczu województwa Mazowieckiego i Świętokrzyskiego.
  usunięty
 2. danizur
  danizur (18.04.2010 12:36)
  Drugiej takiej miejscowości jak Wsola nie ma w całej Europie. Tylko tu udało się zbudować centrum gombrowiczowskie. Mieści się w rodzinnym dworku słynnego literata.
  Wsola położona jest 5 km na północ od Radomia (z Warszawy do Wsoli jest około 95 km). Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 7. Z Radomia do Wsoli kursuje autobus podmiejski (linia A). W dni kiedy w Muzeum Witolda Gombrowicza odbywają się imprezy kulturalne na trasie Radom - Wsola kursują bezpłatne autobusy podwożące uczestników i widzów do muzeum.
  Wsola wzmiankowana już była w XIV w. Wspomina o niej także w poł. XV w. Jan Długosz. Tutejsza parafia, fundowana przez ród Awdańców, erygowana była ok. 1358 r. Około 1480 r. Jan Kochanowski (dziad poety) poślubił tu Barbarę Szlizównę, która w wianie wniosła m.in. Czarnolas. W XVI w. Adam Kochanowski zamienił kościół na zbór kalwiński. W 1644 r. właścicielem Wsoli został Stanisław Witkowski, a w latach 1750-1877 byli nimi Sołtykowie. W 1914 roku we Wsoli zbudowano pałacyk wg projektu łódzkiego architekta Furuhejelma. Dwa lata póżniej pałacyk dostał się w ręce Jerzego Gombrowicza - brata Witolda i jego rodziny. Witold Gombrowicz w latach 1924-1939 przyjeżdżał do Wsoli dość regularnie. Odwiedzał brata i rodzinę, przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport oraz pracował m.in. nad „Ferdydurke”. To właśnie tu odbył także ważną rozmowę z bratem Jerzym, dotyczącą rejsu do Ameryki Południowej. W 1939 roku obaj bracia opuścili Wsolę. Po zakończeniu wojny majątek został przejęty przez skarb państwa. 20 października 2009 roku nastąpiło otwarcie w pałacyku Muzeum Witolda Gombrowicza.
  usunięty