Wykorzystujemy pliki cookie, aby dostosować serwis do Twoich potrzeb. Możesz nie wyrazić zgody przez ustawienia przeglądarki internetowej. Szczegóły >
zamknij
-
-
- Plac wytyczony w 1819 r. łączy Ring z dzielnicą muzeów. Centralne miejsce placu w barokowym ogrodzie zajmuje ogromny pomnik Marii Teresy (1717-1780) z 1889 r. budowany przez 13 lat. Cesarzowa siedzi na tronie trzymając w lewej dłoni akt prawny pozwlający kobietom z rodu Habsburgów zasiadać na tronie, prawą zaś wita przybyłych gości. Poniżej 4 generałowie na koniach: Duan, Laudon, Traun i Khevenhüller. Grupa stojąca w centrum przedstawia: kanclerza Kunitza, księcia Liechtensteina, hrabiego Haugwitza i osobistego lekarza Marii Teresy - von Swietena. Reliefy upamiętniają szesnastu wybitnych ludzi z epoki cesarzowej, m.in.: Glucka, Haydna i Mozarta. . Zbudowany został według projektu Kaspara von Zumbuscha.
Pomnik ma ponad 19 m wys. i waży ok. 44 tony. Sama postać cesarzowej siedzącej na tronie ma 6 metrów wysokości.
Była córką cesarza Karola VI Habsburga i księżniczki Elżbiety von Braunschweig-Wolfenbüttel. W 1736 r. poślubiła księcia Lotaryngii Franciszka Stefana. Urodziła 16 dzieci, najpierw 3 córki, a w 1741 r. syna, późniejszego cesarza Józefa II. Potem było jeszcze kolejnych 12 dzieci, w tym 4 synów. Dziesięcioro przeżyło matkę. Po śmierci ojca w 1740 r. objęła tron. Za jej panowania w Europie rozegrała się wojny śląska i wojna siedmioletnia, a także dokonano I rozbioru Polski.
Maria Teresa wraz z Franciszkiem I Stefanem, a później z synem Józefem II Habsburgiem, prowadziła rządy w duchu oświeceniowego absolutyzmu. Dzięki jej reformom administracji, sądownictwa, oświaty, armii i finansów, Austria stała się mocarstwem europejskim i jednym z najważniejszych w Europie ośrodków sztuki, kultury i życia towarzyskiego. W 1765 zmarł jej mąż, cesarz Franciszek. Maria Teresa do końca życia nie zdjęła wdowich szat. Zmarła w 1780 r.