-
- Właścicielem budynku do 1945 r. była parafia, natomiast hotelem i restauracją zarządzali dzierżawcy.
W 1951 r. budynek został przebudowany i otynkowany. W 1954 r. otwarto w nim restaurację "Pod Żaglami", działającą nieprzerwanie do 1990 r. W 1992 r. budynek zwrócono kościołowi katolickiemu z przeznaczeniem na placówkę charytatywną "Caritas". Po przebudowie w latach 2000-2001 w budynku znalazła siedzibę Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej.
Pierwszy projekt był dziełem olsztyńskiego rzemieślnika i przedsiębiorcy budowlanego Joachima Hosmanna.
W pracach przy budowie brał również udział ksiądz Schreiber. Wytężając siły doznał krwotoku i wkrótce zmarł. Dom oddano do użytku po jego śmierci.
W czasie I-ej wojny światowej w hotelowych apartamentach nocowali oficerowie carskiej armii, okupującej Olsztyn 27 i28 sierpnia 1914 r.
Ciekawostka: w latach 1960-tych w parku, na zapleczu budynku, podczas prac ziemnych znaleziono metalową trumnę, w której znajdowały się zmumifikowane zwłoki kobiety odzianej w bogato zdobioną suknię. Z dobrze zachowanego ubioru wynikało, że kobieta była miejską patrycjuszką lub pochodzącą z pobliskich posiadłości ziemianką. Przypadki chowania zamożnych ludzi w indywidualnych grobach na obrzeżach miasta, zdarzały się na przełomie XVIII i XIX w. podczas nawiedzających Olsztyn epidemii chorób zakaźnych.