• Willa Martha.
  • Kamienica czynszowa wzniesiona na terenie Olsztyna na początku XX wieku.

    Kamienica została wybudowana przy placu Kopernika (niem. Coppernicusplatz, obecnie Plac Generała Józefa Bema), na wylocie ulicy nazwanej imieniem tego samego patrona (niem. Coppernicusstraβe).

    Wbrew swojej nazwie kamienica została wzniesiona jako budynek czynszowy, przeznaczony na wynajem mieszkań, nie zaś jako mieszkalne kwatery prywatne. Oryginalny styl architektoniczny, wystój budynku oraz indywidualna nazwa miały pełnić funkcje marketingową i przyciągać konkretną porządaną grupę najemców o określonym - wysokim statusie społecznym.

    Trzykondygnacyjna kamienica, murowana z cegły, a następnie otynkowana (za wyjątkiem kilku zewnętrznych ozdobnych detali, które odsłaniają strukturę ceglaną), została wzniesiona na planie prostokąta. Składa się z sutereny, parteru i dwóch pięter. Ma dwa wejścia na różnej wysokości i nieregularnie rozmieszczone okna. Od frontu budynek sprawia wrażenie jakby składał się z dwóch odrębnych części: wyższej z lewej strony i niższej, ale o bardziej urozmaiconej bryle, z prawej. W pierwszej z nich, na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji znajdują się dwa charakterystyczne balkony, w drugiej, na ostatniej kondygnacji umiejscowiono loggie, do którego przylega wykusz zwieńczony wieżyczką pokrytą kopulastym hełmem. Fasada budynku została udekorowana motywami roślinnymi.

    Kamienica stanowi przykład zróżnicowania form i odmian nurtu secesyjnego w architekturze Olsztyna I dekady XX wieku. Bryła, fasada oraz detale budynku zostały skomponowane w duchu eklektyzmu, łączącego oryginalne cechy secesji z elementami gotyku, neogotyku i neobaroku. Jej charakter określany jest jako stylowo "przejściowy".

snickers1958

snickers1958

Sławomir Białowąs
Punkty: 74107