- 8
Grand Hotel - Lublin.
Podróż: Gdzieś Tam w Polsce cz. II ...
Miejsce:
Lublin, Lubelskie , Polska, Europa
-
- Budynek ten znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 56. Jest usytuowany na rogu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Hugona Kołłątaja. Pierwotnie budynek był gmachem Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Lubelskich. Po wojnie był siedzibą hotelu Lublinianka, zaś obecnie mieści się w nim czterogwiazdkowy Grand Hotel.
Działka, na której obecnie znajduje się Grand Hotel przed rokiem 1846 była własnością Antoniego Wieniawskiego, a później Konstantego Wieniawskiego. W 1859 roku nabył ją Karol Hincz, następnie w 1860 roku Antonii Karwowski, a później Franciszek Czajkowski, Głogowscy (od 1862), Piotr Kurmanowicz (od 1873) i Władysław Wodziński (od 1884). W 1898 roku Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Lubelskich zakupiła parcelę na publicznej licytacji. Rok później rozpoczęła wznoszenie budynku według projektu architekta Gustawa Landau. Jego budowa została zakończona w 1900 roku, a wznoszenie kamienicy trwało zaledwie 17 miesięcy. W tym samym czasie w budynku swą cukiernię otworzył W. Rutkowski. Następnie w 1910 roku obiektowi nadano obecny wygląd, dzięki przeprowadzonej przez właściciela renowacji. W okresie międzywojennym w budynku na parterze znajdowała się cukiernia oraz sklep delikatesowy. W czasie II wojny światowej utworzono w nim Dom Niemiecki (Deutsches Haus). Po wojnie budynek stał się siedzibą hotelu Lublinianka, Baru Centralnego, kawiarni, a także restauracji. W latach 2001–2002 nieruchomość zakupiła firma Lublin Grand Hotel sp. z o.o. i przeprowadziła modernizację budynku, w którym utworzono czterogwiazdkowy hotel.
Budynek został zbudowany na planie czworokąta z dwoma prostokątnymi oficynami. Jest to budowla dwupiętrowa z zaokrąglonym narożnikiem.
Elewacje budynku są ujednolicone i zryzalitowane. Natomiast parter jest rustykowany. W zaokrąglonym narożniku znajduje się portal dostępny po stopniach, który jest ujęty w rustykowane półkolumny dźwigające belkowanie. Ponad portalem umieszczono balkon z murowaną balustradą z tralkami. W ryzalicie głównym od strony Krakowskiego Przedmieścia znajduje się wydatny portyk wsparty na czterech toskańskich kolumnach umieszczonych na cokołach i podtrzymujących belkowanie z tarasem i murowaną balustradą z tralkami. W parterze są wysokie okna, zamknięte półkolistym łukiem. Pierwsze i drugie piętro budynku w narożniku oraz ryzalicie nad tarasem ujęto w wielki porządek półkolumnami jońskimi umieszczonymi na cokołach. Okna znajdują się w opaskach, na pierwszym piętrze maja trójkątne naczółki i podokienniki tralkowe, zaś na drugim pietrze okna opatrzone są naczółkiem w formie gzymsu na konsolkach i podobnym parapetem. Pomiędzy konsolkami parapetu umieszczono girlandy. W ryzalitach po obu stronach narożnika widoczne są wnęki, a ponad nimi prostokątne płyciny z datą 1900. Balkony posiadają żeliwną balustradę, a cała elewacja budynku zwieńczona jest gzymsem na konsolkach. Od strony podwórza nie ma żadnych elementów dekoracji architektonicznej.
Komentarze
-
piękny
-
...to fakt, w Łodzi tez jest hotel "Grand" i nadal się cieszy "uważaniem"...
-
...no pewnie, przecież sama nazwa już nobilituje...cena w górę...
-
...w czasie gdy hotel nazywał się "Lublinianka" tak drogo nie było. Nawet wycieczki szkolne tam się łapały ... :-) ...
-
...np. pakiet rodzinny na dwa noclegi 870 PLN
rendez vous, wiadomo, dla dwojga zakochanych również na dwie noce 900 PLN
pokój dla singla ze śniadaniem 199 PLN za noc
itd, itp w zależności od indywidualnego zapotrzebowania np. u szefa kuchni, ... -
Ciekawe jaka jest cena noclegu w tym hotelu....z taką historią.....?