• 8

GruzjaPozostałości

Podróż: Ciut, ciut Gruzji
Miejsce: Batumi, Gruzja, Azja

  • Pozostałości
  • Wykopaliska w Gonio prowadzi zespół z Instytutu Archeologii UW i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z archeologami z miejscowego muzeum. W roku 2014 zespół polskich badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu.

Komentarze

  1. alefur
    alefur (04.10.2015 22:46)
    Pod czas mojego wędrowania, to już drugie miejsce gdzie rzymskie mozaiki i warszawscy archeologowie z takim sukcesem się przeplatają:

    Rok później - po trzech tygodniach pracy - nasze orły odkryły mozaiki! Podłoga jednego z pomieszczeń w termach jest pokryta mozaiką z motywami geometrycznymi. Cała posadzka ma prawdopodobnie około 100 m². Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Adżarii, a w całej Gruzji znanych jest zaledwie kilka podobnych odkryć – wyjaśnia kierownik ekspedycji dr Karasiewicz-Szczypiorski.

    "Inne mozaiki na Zakaukaziu pochodzą z późniejszych czasów i zwykle wykonywane były na zamówienie lokalnych elit. Mozaika z Gonio powstała na potrzeby rzymskiego garnizonu na jednej z najdalszych rubieży Imperium Romanum. Zaskakuje bardzo wczesne datowanie znaleziska. Termy i mozaika powstały około połowy I w. n.e. Łaźnie wzniesiono zaraz po pojawieniu się na tym terenie pierwszego rzymskiego garnizonu. Prawdopodobnie miało to miejsce za panowania cesarza Wespazjana".

alefur

alefur

Ola
Punkty: 108208