Ładuję...

kolumber.pl


 • 8 +

Pozostałości...

Podróż: Ciut, ciut Gruzji
Miejsce: Batumi, Gruzja, Azja

 • Pozostałości
 • Wykopaliska w Gonio prowadzi zespół z Instytutu Archeologii UW i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z archeologami z miejscowego muzeum. W roku 2014 zespół polskich badaczy odkrył łaźnie zbudowane i użytkowane przez rzymskie wojsko ok. 2 tysiące lat temu.

Zaloguj się, aby skomentować to zdjęcie

Komentarze

 1. alefur
  alefur (04.10.2015 22:46) 0 + -
  Pod czas mojego wędrowania, to już drugie miejsce gdzie rzymskie mozaiki i warszawscy archeologowie z takim sukcesem się przeplatają:

  Rok później - po trzech tygodniach pracy - nasze orły odkryły mozaiki! Podłoga jednego z pomieszczeń w termach jest pokryta mozaiką z motywami geometrycznymi. Cała posadzka ma prawdopodobnie około 100 m². Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Adżarii, a w całej Gruzji znanych jest zaledwie kilka podobnych odkryć – wyjaśnia kierownik ekspedycji dr Karasiewicz-Szczypiorski.

  "Inne mozaiki na Zakaukaziu pochodzą z późniejszych czasów i zwykle wykonywane były na zamówienie lokalnych elit. Mozaika z Gonio powstała na potrzeby rzymskiego garnizonu na jednej z najdalszych rubieży Imperium Romanum. Zaskakuje bardzo wczesne datowanie znaleziska. Termy i mozaika powstały około połowy I w. n.e. Łaźnie wzniesiono zaraz po pojawieniu się na tym terenie pierwszego rzymskiego garnizonu. Prawdopodobnie miało to miejsce za panowania cesarza Wespazjana".

alefur

alefur

Ola
Punkty: 100523