• Zamość.
  • Zachodnia pierzeja zaczyna się od dwu domów Greków. Na pierwszej działce wybudował się Grek Laguda, ale nazwę "Lubelska" wzięła od kolejnego właściciela - kupca Edwerta z Lublina.



    Następna kamienica Malarzowa też należała do greckich kupców, ale nazwę odziedziczyła po następnym właścicielu - nadwornym malarzu rodu Zamoyskich Janie Kasińskim.

    Kamienicę Linka z ceglanym frontem przebudował jej właściciel - major artylerii i architekt Jan Michał Link. Wyróżniają ją dwie duże rzeźby związane ze sztuką wojenną - Minerwa (z lewej) i Herkules.

    Następna narożna działka często zmieniała właścicieli. Od Dymitra Greka odkupił ją pierwszy wójt zamojski Wojciech Wnuk. Następny - Gaspor Achterloni - dobudował dwa piętra i wysoką piękną attykę. Ostatnimi właścicielami (od XVIII wieku) byli Zamoyscy a kamienica zyskała miano "Dom Pański".



    Po drugiej stronie ul. Grodzkiej znajduje się kamienica Morandowska I. Wybudował ją dla siebie Bernardo Morando, a jego rodzina żyła tu długo po jego śmierci. Jej okna zdobią zabawne małpki splecione ogonami. Dom ten należał też do Szkotów Dewisonów przez ponad 100 lat.



    Rynek Wielki i kamienice przy pierzei zachodniej z numerami obiektów kolejno od lewej ( 1, 3, 5, 5a i 7, 7a - po części ). Niestety wielość rozstawionych ogródków barowych, nie pozwoliło na ukazanie walorów podcieni i arkad..
snickers1958

snickers1958

Sławomir Białowąs
Punkty: 74107