• Zamość.
  • Kamienice z podcieniami (arkadami) to najbardziej charakterystyczna cecha architektury Zamościa, zwanego z tego powodu "miastem arkad". Zachowało się ich tu najwięcej w Polsce - miasto ma aż 55 kamienic z podcieniami.

    Jak wyglądają wszystkie renesansowe kamienice w Zamościu widać na zdjęciach.

    Podcienia wprowadził główny projektant miasta Bernardo Morando. Arkady spotykamy nie tylko na rynku. Filary połączone łukiem obecne są także w katedrze oraz jako ozdoba wielu ścian, drzwi i okien.

    Morando ustalił także ogólny wzór kamienicy. Oprócz arkad obowiązkowe były: attyka (pióropusz zasłaniający dach) i szeroki poziomy fryz (pas) pod oknami pierwszego piętra. Za kamienicą musiało być podwórze z dojazdem od ulicy z tyłu. Każdy mieszczanin budujący dom miał też obowiązek przedstawić architektowi do zatwierdzenia projekt fasady (front, fronton).

    Nazwy kamieniczek były zwyczajowe, często się zmieniały, i o pomyłkę było nie trudno, więc każdej z nich nadawano nazwę.



    Dalej, posuwając się od ratusza zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczyna się wschodnia ściana (pierzeja) rynku. Pierwsze 4 kamienice też wybudowali Ormianie. Stoją tam kolejno: kamienica Tatułowicza, Holuba, Tobiasza oraz narożna Murata Jakubowicza.



    Widok na Rynek Wielki i kamienice przy pierzei wschodniej usadowionymi między ulicami Ormiańską i Grodzką z numerami od lewej ( 16, 14, 12, 10 ) i nieco dalej ( 8 )po drugiej stronie Grodzkiej wznosi się kamienica Pod św. Kazimierzem, gdyż wnękę na pierwszym piętrze zdobi płaskorzeźba tego świętego.. Na Rynku Wielkim zachowało się 10 kamienic podcieniowych.
snickers1958

snickers1958

Sławomir Białowąs
Punkty: 74107