• 3

PolskaSosnowica - cerkiew.

Podróż: Gdzieś Tam, w Polsce cz. I ...
Miejsce: Chełm, Lubelskie , Polska, Europa

  • Sosnowica - cerkiew.
  • Wyposażenie wnętrza:



    W cerkwi znajduje się dziewiętnastowieczny dwurzędowy ikonostas złożony z 15 wizerunków. Dziesięć z nich mieści się w niższym rzędzie, z czego cztery zdobią carskie wrota. Od lewej strony są to wizerunki św. Heleny i św. Konstantyna, św. Szczepana, Matki Bożej, Chrystusa Pantokratora, św. Michała Archanioła i patronów świątyni Świętych Piotra i Pawła. Drugi rząd ikonostasu składa się z czterech ikon: Ostatniej Wieczerzy, Narodzenia Matki Bożej, Zaśnięcia Matki Bożej i Zmartwychwstania Pańskiego. Ikona Ostatniej Wieczerzy została przeniesiona do ikonostasu z poprzedniej tego typu konstrukcji znajdującej się w sosnowickiej cerkwi[3]. Cały ikonostas reprezentuje styl typowy dla rosyjskiej sztuki sakralnej II poł. XIX w.. W bocznych kiotach wystawionych w cerkwi znajdują się wizerunki świętych Włodzimierza i Olgi oraz Cyryla i Metodego.



    Spośród ikon przechowywanych i czczonych w cerkwi w Sosnowicy zachowały się wizerunki Jezusa Chrystusa oraz św. Szczepana. Eksponowane są one obecnie (2012) w Muzeum Poleskiego Parku Narodowego z siedzibą w Urszulinie. Obrazy te zostały skradzione z cerkwi w latach 90. XX wieku i odzyskane na granicy polsko-ukraińskiej. Złodzieje wynieśli z budynku świątyni jeszcze inne ikony, po czym je zniszczyli. Częściowo przetrwały natomiast freski zdobiące wnętrze świątyni. Inne elementy wyposażenia (naczynia liturgiczne, szaty, mniejsze ikony) nie przetrwały i są dowożone do cerkwi w Sosnowicy przed świętem parafialnym z cerkwi w Horostycie.



    Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków 2 maja 1988 pod nr A/144/50.



    Cerkiew położona jest w centralnej części wsi, przy głównej drodze – szosie z Lublina, na zachód od rynku. W odległości ok. 150 metrów od świątyni znajduje się zabytkowy, czynny cmentarz prawosławny.

Komentarze

  1. pt.janicki
    pt.janicki (31.07.2015 20:52) +1
    ...no i cieszy prowadzenie prac renowacyjnych...
snickers1958

snickers1958

Sławomir Białowąs
Punkty: 74107