- 13
Pomnik Mieszka I księcia cieszyńskiego
Podróż: Śląsk Cieszyński cz. 1 - stolica, ...
Miejsce:
Cieszyn, Śląskie , Polska, Europa
-
- Pierwotnie był to obelisk z płaskorzeźbionym popiersiem cesarza Franciszka Józefa I wybudowany w 1910 r. z okazji jego 80 urodzin. W 1920 r. nowe polskie władze usunęły popiersie cesarza, którego resztki znajdują się w lapidarium w Parku Pokoju. Na miejscu niechcianego Habsburga zaś w 1931 r. stanęła figura Piasta, pierwszego księcia cieszyńskiego i linii Piastów Cieszyńskich, Mieszka I, który po rozpadzie księstwa raciborskiego w 1290 r. utworzył wyodrębnione z niego Księstwo Cieszyńskie. Autorem rzeźby Mieszka I był pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego krakowski artysta Jan Raszka (1871-1945), autor pomnika legionistów śląskich który stanął przed Pałacem Habsburgów na Górze Zamkowej. W 1939 r. hitlerowcy usunęli figurę Mieszka I, na miejsce wróciła dopiero w 1957 r.
Komentarze
-
chyba nie "zwłaszcza" ale wyłącznie tam, bo Śląsk Cieszyński i Galicja to były jedyne tereny dzisiejszej Polski które były częścią c.k. monarchii. Choć różnica między tymi regionami była bardzo duża. Galicja była bowiem najbiedniejszą prowincją całego imperium habsburskiego (stąd ta wielka emigracja na Zachód), zaś Śląsk Cieszyński przeciwnie: jeden z najwyższych wskaźników poziomu edukacji (głównie dzięki ewangelickiemu podłożu kulturowemu) i relatywnie wysoki standard życia. Po części także wynikały te różnice z tego, że w Galicji ludzie czuli się, że byli pod zaborami, zaś na Śląsku Cieszyńskim przeciwnie. Tam nie tęskniono za Polską, bowiem nikt nie mógł tęsknić za czymś, za czym nie można tęsknić, bo polska administracja była tam ostatnio w głębokim średniowieczu, do rozbicia dzielnicowego. Tu ludzie nie urządzali buntów i powstań, tylko ciężko pracowali i żyli dostatnie. Dlatego też habsburskich władców lubiano, a tym bardziej Franciszka Józefa I który odwiedził Cieszyn kilka razy (chyba aż 4 jeśli dobrze pamiętam) i zawsze był witany wiwatami i zawsze odwiedzał wszystkie trzy główne świątynie 3 wyznań: katolicki kościół farny, ewangelicki kościół Jezusowy i synagogę (dziś już nieistniejącą).
-
Zresztą w wielu miejscach Polski (zwłaszcza w Galicji) można spotkać jego portrety jeszcze dziś...
-
polski nacjonalizm niestety zwyciężył... A szkoda, bo właśnie Franciszek Józef I był bardzo lubiany na Śląsku Cieszyńskim i za jego panowania ludziom dobrze się wiodło.
-
Myślę (z perspektywy czasu), że przed pałacem Habsburgów mogli Franciszka Józefa zostawić, a dla Piasta znaleźć inne godne miejsce... No, ale w 1920 roku pewnie podejście było bardziej emocjonalne.
-
ten się dobrze przysłużył Piastom jak i Śląskowi:)
-
...imię księcia też dobrze w naszej historii się kojarzy...